Janusz Cieszyński zapowiada kolejne usprawnienia w informatyzacji ochrony zdrowia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2019 10:04

Chcemy zainwestować w kolejne usprawnienie, które pozwoli, by e-skierowanie mogło być nie tylko wystawione, ale też przekazane do realizacji podczas wizyty u lekarza. Zależy nam ponadto na wprowadzeniu możliwości umawiania wizyt u lekarzy przez telefon i internet - zapowiada w rozmowie z "Rzeczpospolitą"  wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński; FOT. PTWP

Jak przyznaje Cieszyński, w przeciwieństwie do e-recepty, gdzie wystarczyło zaangażowanie kilku podmiotów leczniczych, głównie podstawowej opieki zdrowotnej i farmaceutów, w przypadku e-skierowania jest nieco trudniej. Zaznacza, że wynika to zapewne z faktu, iż pacjenci korzystają ze znacznie szerszej gamy specjalistów przyjmujących w wielu miejscach, również w szpitalach.

Dlatego pacjent - jak zapowiada wiceszef resortu zdrowia - nie będzie musiał sam umawiać wizyty. Będzie mógł to za niego zrobić lekarz, na przykład podstawowej opieki zdrowotnej, wystawiając skierowanie do specjalisty.

- Ponieważ przyszły rok upłynie pod znakiem wdrażania e-skierowania, chcielibyśmy to zaproponować chętnym, którzy mogliby liczyć na zachęty finansowe w ramach programu płacenia za wyniki. Ale to nie wszystko. Zależy nam na wprowadzeniu centralnych harmonogramów, które pozwolą na umawianie wizyt u lekarzy przez telefon i internet - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Podkreśla, że to funkcjonalność, na którą pacjenci czekają najbardziej, ale też całkiem nowy sposób na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych. - E-rejestracja funkcjonuje dziś głównie w placówkach prywatnych. My chcemy stworzyć wspólną platformę umawiania wizyt w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ. System działałby na podobnej zasadzie jak ten, który pozwala dziś sprawdzić i porównać czas oczekiwania na świadczenia w konkretnych ośrodkach - czytamy w wywiadzie z wiceministrem zdrowia.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum