Janusz Cieszyński: skorzystamy z dobrych doświadczeń we wdrażaniu e-zwolnień

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2018 15:02

Kolejne kroki mające przyspieszyć informatyzację polskiej ochrony zdrowia - w tym sprawny i bezpieczny obieg dokumentacji m.in. pomiędzy placówkami medycznymi - był jednym z tematów sesji dotyczącej e-zdrowia podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-10 marca).

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński; FOT. PTWP

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, pytany podczas panelu o plan wdrażania całego systemu e-zdrowia zaznaczył, że „nie ma w tej kwestii niespodzianek”, gdyż cały harmonogram wprowadzania e-recepty oraz innych elementów e-zdrowia „jest już w Dzienniku Ustaw”.

Zwracał uwagę, że za realizację tego harmonogramu odpowiadają: Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia i NFZ, a zadaniem Ministerstwa Zdrowia jest zapewnienie warunków do planowanego wykonania całego przedsięwzięcia.

- Tworzymy rozwiązania przede wszystkim mające służyć pacjentom, ale także lekarzom i farmaceutom. Ważnym etapem informatyzacji są e-zwolnienia. Wprawdzie resort zdrowia nie jest gospodarzem tego zadania (odpowiada za nie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ZUS), jednak sercem jesteśmy w to w pełni zaangażowani - podkreślał.

- Mam za sobą kilka spotkań z kierownictwem ZUS-u i ministerstwem rodziny. Jestem zbudowany tym, jak przebiega akcja promocyjno-informacyjna poprzedzająca wdrażanie e-zwolnień (od 1 lipca 2018 r. zwolnienia lekarskie będą obowiązywały wyłącznie w formie elektronicznej - przyp red.) - dodał.

- Praktycznie każdego dnia odbywają się spotkania w całej Polsce organizowane przez oddziały ZUS, łącznie z pomocą w zakładaniu specjalnego konta na portalu ZUS, którego pracownicy pokazują dokładnie, w jaki sposób wystawia się e-zwolnienia - mówił Janusz Cieszyński.

- Na pewno będziemy chcieli skorzystać z tych doświadczeń prezentując kolejne elementy systemu e-zdrowie - podkreślał. - W pierwszej kolejności chodzi o e-receptę, której pilotaż ruszył 15 lutego br. Rozpoczęliśmy od rozmów z dostawcami oprogramowania, lekarzami oraz farmaceutami.

Wiceminister zdrowia zwracał uwagę, że ważne jest, aby najpierw powstały niezbędne aplikacje. - Chcielibyśmy wspólnie z dostawcami wyeliminować do 1 maja wszelkie potencjalne problemy, gdyż właśnie na początku maja będziemy legislacyjnie gotowi do tego, aby e-recepty były wystawianie i realizowane, szczególnie na produkty oraz wyroby objęte refundacją - zaznaczył.

- We współpracy z NFZ przygotowaliśmy w dość szybkim tempie - za które przepraszam wszystkim zainteresowanych - odpowiednie przepisy - powiedział.

- Jeszcze w tym roku chcemy także wprowadzać elektroniczne zlecenia na wyroby medyczne. Liderem tego zadania jest NFZ. Planujemy podobną formułę jak w przypadku e-recept - rozpoczynamy od pilotażu, aby następnie wdrażać to rozwiązanie we wszystkim podmiotach - tłumaczył Janusz Cieszyński.

Dodał, że kolejnym etapem będzie elektroniczne e-skierowanie, a później elektroniczna dokumentacja medyczna, co pozwoli „dopiąć” całość projektu P1. Wiceminister zdrowia przypomniał, że rocznie wystawianych jest w Polsce ok. 250 milionów recept, ponad 20 mln zwolnień i 2,5 miliona zleceń. Wskazał, że dzięki ich cyfryzacji niebawem resort zdrowia, a także inne instytucje będą dysponować bardzo dużym zasobem danych.

- To z kolei pomoże nam optymalizować kolejne procesy w ramach tworzenia całego systemu e-zdrowia - podsumował Janusz Cieszyński.

Pełna relacja z sesji „E-zdrowie - pacjent, gabinet, szpital, region, kraj” podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych - już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum