Janusz Cieszyński: e-dokumentacja medyczna często nadal oparta jest o "papierową filozofię"

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2019 19:08

O najważniejszych przedsięwzięciach dotyczących informatyzacji polskiego systemu opieki zdrowotnej w 2019 roku mówi nam Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Zapowiada m.in., że w tym roku MZ przedstawi projekt ustawy, w którym dokładnie opisane zostaną podstawowe zasady dotyczące funkcjonowania dokumentacji medycznej w dobie elektronizacji.

Janusz Cieszyński: e-dokumentacja medyczna często nadal oparta jest o "papierową filozofię"
Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia; FOT. PTW

- Przede wszystkim idziemy do przodu z drugą fazą wdrażania elektronicznych recept, aby były one wystawiane we wszystkich placówkach ochrony zdrowia. To zadanie na cały 2019 rok, wiążące się z koniecznością włączenia do platformy e-zdrowia wszystkich podmiotów wystawiających recepty - zaznacza Janusz Cieszyński.

Dodaje, że kolejnym wyzwaniem jest początek wprowadzania elektronicznych skierowań. - Pilotaż w tym zakresie trwa (od października 2018 r. - przyp. red.), natomiast będziemy - podobnie jak w przypadku e-recepty - stopniowo poszerzać zakres placówek uczestniczących w pilotażowym programie e-skierowań.

- Warto zauważyć, że w przypadku e-skierowań - w odróżnieniu od e-recept - aby osiągnąć oczekiwane efekty, już na etapie pilotażu trzeba włączyć znacznie szersze spektrum podmiotów. Mogę powiedzieć, że już na tym pierwszym etapie wdrażania elektronicznych skierowań są powody do optymizmu i pilotaż przebiegać będzie równie pomyślnie, jak przy wprowadzaniu e-recept - zapowiada wiceszef resortu zdrowia.

Informuje, że także w tym roku zostanie zaprezentowana aplikacja, pozwalająca lekarzom wystawiać - zarówno na komputerze, jak i na urządzeniu mobilnym - e-recepty, e-skierowania, e-zwolnienia, a także zlecenia na wyroby medyczne. - Dzięki temu lekarz w jednym miejscu będzie miał dostęp do tych najważniejszych funkcjonalności - podkreśla Janusz Cieszyński.

Wskazuje, że kolejnym, bardzo istotnym przedsięwzięciem, będzie w 2019 r. wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). - Chcemy w tym roku przedstawić projekt ustawy, w którym dokładnie opiszemy podstawowe zasady dotyczące funkcjonowania dokumentacji medycznej w dobie elektronizacji - informuje Janusz Cieszyński.

Przyznaje, że już obowiązujące regulacje prawne obejmują kwestie związane z EDM, jednak w wielu przypadkach tworzenie dokumentacji medycznej w Polsce nadal oparte jest o „papierową filozofię”, nieprzystającą do rzeczywistości, jaką chcemy zastać w najbliższych kilku latach.

- Startujemy także z projektem e-usługi, w którego ramach zinformatyzujemy szpitale działające w instytutach badawczych podległych ministrowi zdrowia. To duży projekt umożliwiający unowocześnienie infrastruktury informatycznej w tych jednostkach - tłumaczy wiceminister zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum