Jak w Krynicy-Zdroju przetestowano e-receptę w szpitalu i aptekach

Autor: Gazeta Krakowska, DK/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2019 12:24

Krynica-Zdrój jako trzecie miasto w Polsce testowało system informatyczny e-recepta. Do testów resort zdrowia wytypował SPZOZ Szpital im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju oraz kilkanaście aptek na terenie powiatu nowosądeckiego.

Jak w Krynicy-Zdroju przetestowano e-receptę w szpitalu i aptekach
Fot. archiwum

Szpital w Krynicy-Zdroju program ministerialny realizował od września do końca listopada 2018 r. W tym czasie lekarze wystawili około stu elektronicznych recept. Lecznica musiała zainstalować dodatkowe oprogramowanie, a koszty jego wdrożenia poniosło Ministerstwo Zdrowia.

Dyrektor krynickiego szpitala Sławomir Kmak mówi w Gazecie Krakowskiej o samych zaletach e-recepty. Zaznacza, że pacjenci do tego typu nowinek podchodzą spokojnie, bo mogą skorzystać również z opcji tradycyjnej, papierowej recepty. Dodaje również, że system pozwala na uniknięcie pomyłek związanych z błędnym odczytaniem tradycyjnej recepty, a internetowe konto pacjenta (IKP) ułatwia lekarzom zorientowanie się w sytuacji zdrowotnej danej osoby.

- Przeszliśmy przez pierwszą fazę tego wdrożenia. Każdego dnia ok. 14 tys. aptek i ok. 40 tys. osób loguje się już i zapisuje informacje na naszej platformie, a w momencie kiedy do tego systemu wejdą też lekarze, to liczba użytkowników i operacji znacznie się zwiększy - opisywał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podczas panelu „E-zdrowie, czyli łańcuch wyzwań”, zorganizowanego w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Na sesji podano najbardziej aktualne dane: już tylko 11 aptek nie jest podłączonych do systemu, więc wdrożenie e-recepty w części aptecznej jest prawie całkowite. Jak jednak zauważał Tomasz Zieliński, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie i wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej, farmaceuci dalej w wielu miejscach nie wiedzą, jak sobie poradzić z e-receptą. Tłumaczył, że chodzi o to, by potrafili obsłużyć tę receptę sprawnie i szybko.

Wiceminister Cieszyński podkreślał, że to internetowe konta pacjenta "ma być taką bramą do wszystkich cyfrowych usług w ochronie zdrowia". To na tym koncie zapisywane będą m.in. informacje o e-receptach, e-skierowaniach i udzielonych świadczeniach, udostępniane lekarzowi przez pacjenta. Na razie IKP posiada kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum