Jak pacjent może skorzystać z Twoich usług on-line

Autor: Tekst zewnętrzny • • 31 sierpnia 2014 10:33

W kolejnym artykule z cyklu Akademia Telemedycyny zaprezentujemy możliwości, z których korzysta pacjent decydując się na telemedyczne usługi on-line. Oferuje je nowoczesna internetowa platforma medyczna.

 Jak pacjent może skorzystać z Twoich usług on-line

Mobilność społeczeństwa, długie kolejki do gabinetów oraz chęć oszczędzania i podwyższenia jakości usług inspirują nowe rozwiązania w dziedzinie medycyny. Rewolucja wirtualna to największe wyzwania dla ochrony zdrowia. W gromadzeniu danych, wykonywaniu badań i diagnostyce niezbędna okazuje się internetowa platforma medyczna. Stanowi ona integralną część systemu opieki pacjenta.

W czasach, gdy co drugi Polak umiera z powodu schorzeń układu krążenia, wzrasta okres oczekiwania na wizytę w gabinecie, brakuje odpowiedniej ilości specjalistów i nowoczesnego sprzętu. Tymczasem w procesie rozpoznawania i leczenia chorób niezbędna jest szybka i sprawna diagnostyka.

Platforma prosta w obsłudze

Jednym z rozwiązań nowoczesnej telemedycyny jest internetowa platforma medyczna integrująca pacjenta i lekarza, umożliwiająca gromadzenie danych medycznych i dostęp do nich z dowolnego miejsca na świecie oraz zapewniająca korzystanie z nowoczesnych urządzeń telemedycznych monitorujących wybrane parametry medyczne i oferujących zdalną opiekę nad pacjentem. Platforma to nowoczesne oprogramowanie, użyteczne zarówno dla osób chorych wymagających stałej opieki lekarza, jak i zdrowych, które cenią wartość profilaktyki.

Prosta w obsłudze platforma posiada wiele funkcjonalności. Pierwszą z nich jest gromadzenie danych medycznych, do których dostęp otrzymuje pacjent, lekarz i pielęgniarka. Komunikacja między nimi opiera się na całodobowej możliwości internetowego przesyłania danych. Dzięki temu lekarze i pacjenci mogą gromadzić i zarządzać wynikami badań, m.in.: EKG, masy i temperatury ciała, ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. W każdej chwili można je wydrukować lub uzupełnić o nowe pliki, np. zapisy badań z poprzednich lat.

Dzięki platformie medycznej pacjent ma możliwość gromadzenia własnej dokumentacji medycznej przez całe życie w jednym miejscu, niezależnie od liczby odwiedzanych specjalistów. Na podstawie obserwacji wieloletnich zmian w organizmie pacjenta każdy kolejny lekarz jest w stanie postawić trafną diagnozę, wykryć chorobę we wczesnym stadium rozwoju i dobrać skuteczne metody leczenia.  

Drugą zaletą platformy jest usprawnienie całego procesu przeprowadzania badania. Pacjent dokonuje badania za pomocą urządzenia telemedycznego i przesyła zapis na platformę. Badanie jest dostępne na platformie niemalże od razu. Następnie specjalista z danej placówki analizuje je i stawia diagnozę. Czas oczekiwania na wynik zależy od trybu pracy danego ośrodka. Zazwyczaj jest bardzo szybki - w ciągu dnia wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut.

Nowoczesne narzędzie komunikacji

Kolejną istotną funkcjonalnością jest możliwość zarządzania urządzeniami medycznymi przez lekarzy i pielęgniarki. Platforma wyświetla informacje związane z wypożyczeniem lub wymianą danego aparatu. Stanowi ponadto nowoczesne narzędzie komunikacji między lekarzami. Każdy specjalista ma możliwość pokazania zgromadzonych na niej badań innemu lekarzowi, co pozwala na obiektywną konsultację i łatwiejszą diagnozę.

Obecnie internetową platformę medyczną oferuje na polskim rynku firma Pro-PLUS Sp. z o.o. Opracowana przez nią platforma jest nowoczesną formą oprogramowania CardioScp-WEB, działającego w postaci internetowego portalu telemedycznego CardioPortal. To pierwsze mobilne narzędzie, dzięki któremu użytkownik ma całodobowy wgląd do swoich danych, by w razie konieczności wykonać badanie telemedyczne i wysłać je lekarzowi prowadzącemu.

- Z możliwości portalu korzystają lekarze, pacjenci i pielęgniarki środowiskowe. W zależności od administratora platformy w danej placówce przysługują im poszczególne rodzaje uprawnień do zarządzania danymi medycznymi, np. wgląd do danych medycznych pacjenta, przeglądanie i opisywanie wyników badań czy ich drukowanie - mówi Michał Nazarczuk, specjalista ds. oprogramowania Pro-PLUS.

- Z systemu można korzystać w dowolnym miejscu z dostępem do Internetu. Dostęp do CardioPortal dla pacjenta jest całkowicie darmowy i nie wymaga żadnych instalacji. Jedynie większe jednostki organizacyjne (NZOZ, ZOZ), dokonują jej na swoich serwerach. Mniejsze ośrodki zdrowia mają zaś możliwość korzystania z systemu udostępnionego przez naszą firmę w ramach niewielkich opłat miesięcznych - dodaje  specjalista.

Wygodna i szybka diagnostyka

Korzyści z używania platformy są liczne. Przede wszystkim gwarantuje ona wygodną i szybką diagnostykę. Dla placówki medycznej oznacza to usprawnienie funkcjonowania, oszczędność czasu i mniejsze kolejki. Dzięki temu dany ośrodek może przyjąć więcej osób w krótszym czasie. Ma to istotny wpływ na obniżenie kosztów leczenia oraz hospitalizacji. Szerszy dostęp do specjalistów dla osób najbardziej potrzebujących wizyty w gabinecie przekłada się na większą satysfakcję, lepszy stan zdrowia oraz niższą śmiertelność pacjentów.

Korzystanie z platformy pozwala placówce generować dodatkowy dochód w postaci opłat abonamentowych za używanie urządzeń telemedycznych. Ponadto, ośrodki medyczne korzystające z nowoczesnych rozwiązań są postrzegane jako prestiżowe i konkurencyjne na tle pozostałych.

Dla pacjenta z kolei używanie platformy oznacza wygodę, bowiem przeprowadza badanie bez konieczności wizyty u lekarza. Oszczędza w ten sposób czas związany z dojazdem, unika czekania w kolejce oraz opłat za regularne badania kontrolne. Korzystanie z platformy stanowi idealną alternatywę dla osób często wyjeżdżających, zapracowanych, dbających o zdrowie i uprawiających sport, które są świadome konieczności regularnych wizyt kontrolnych lecz brakuje im czasu na wizyty w gabinecie. Poprzez uzupełnienie zestawu informacji osoby te mają szansę dowiedzieć się czy są w grupie ryzyka danego schorzenia.

Platforma CardioPortal sprawdza się w przypadku diagnostyki i leczenia osób starszych, które przeważają wśród pacjentów będących pod stałą opieką lekarza. Znacząco podnosi jakość usług pielęgniarek środowiskowych, które mają lepszą kontrolę nad stanem zdrowia swoich podopiecznych.

Dzięki platformie i współpracującym z nią urządzeniom pielęgniarka ma możliwość wykonania pełnego 12-odprowadzeniowego pomiaru EKG w domu pacjenta i wysłania go do centrum opisowego, gdzie lekarz kardiolog niemal natychmiast opisze badanie. Dzięki temu uzyskuje się informację o stanie zdrowia pacjenta bez konieczności jego transportu do szpitala, co ma istotne znaczenie w przypadku osób starszych mających trudności z poruszaniem się.

Dostęp do konta pacjenta
mogą mieć także jego bliscy. To szczególnie praktyczne dla osób, które nie potrafią korzystać z komputera. Platforma współpracuje również z telemedycznymi urządzeniami wykorzystujących geolokalizację i geofencing. Są one często wykorzystywane przez domy opieki społecznej w określaniu lokalizacji i bezpiecznych stref dla podopiecznych borykających się np. z częstymi upadkami lub chorobą Alzheimera.

Korzystanie z platformy usprawnia pracę lekarza, co przekłada się na poszerzanie jego wiedzy oraz - co najważniejsze - skuteczne leczenie pacjenta. Przykładowo, kardiolog mający dostęp do danych pacjenta zebranych w długim okresie widzi, jak zmieniał się jego stan zdrowia w czasie, tj. o danej porze dnia czy po przyjęciu określonej dawki leku.

W przypadku tradycyjnych wizyt monitorowanie dolegliwości, objawów i reakcji na leczenie nie jest możliwe w tak precyzyjnym stopniu. Często rozpoznaje się bowiem stan z poprzedniej i trwającej właśnie wizyty, pomijając odcinek pomiędzy nimi, w którym mogą wystąpić rozmaite zaburzenia. Platforma posiada wbudowaną przeglądarkę badań EKG, dzięki której pacjent i lekarz mogą dokładnie oglądać zapis badania i np. analizować osobno poszczególne załamki.

Ułatwienie analizy badań
- Platformę CardioPortal obsługują popularne przeglądarki. Aby uzyskać do niej dostęp, wystarczy przesłać mailowy wniosek o udostępnienie do celów testowych lub komercyjnych. Użytkownik otrzymuje stały login oraz hasło, które w dowolnej chwili może zmienić - opowiada Michał Nazarczuk.

Po zalogowaniu się pacjent zaczyna wprowadzać i gromadzić zapisy badań, które wyświetlają się w postaci diagramów, w celu ułatwienia ich wstępnej analizy. Jednocześnie, posiada opcję dodawania komentarzy o stanie, w którym przeprowadzano badanie, np. pora dnia czy zażywane leki, co jest cenną wskazówką dla lekarza. Wszystkie badania i ich oceny są archiwizowane w platformie CardioPortal. Umożliwia to wygodne i szybkie przeglądanie wieloletniej historii choroby, na którą składają się dolegliwości, podawane leki i wyniki badań.

- Jako jedna z niewielu platforma CardioPortal jest na tyle rozbudowana, że umożliwia podłączenie urządzenia telemedycznego i błyskawiczny przesył danych bezpośrednio do komputera. To co wyróżnia ją na tle innych jest fakt, że pacjent ma dostęp do własnych badań. Pozwala to zwiększyć świadomość pacjenta niezbędną w procesie leczenia i zmotywować go do przestrzegania zaleceń w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów - podsumowuje ekspert.

***

Akademia Telemedycyny jest autorskim projektem edukacyjnym, którego celem jest podniesienie poziomu rzetelnej wiedzy o najnowszych rozwiązaniach telemedycznych oraz o możliwościach ich zastosowania w polskim systemie ochrony zdrowia.

W kolejnych artykułach zostaną szczegółowo przedstawione różne aspekty rozwiązań telemedycznych, takie jak na przykład: aspekty zdrowotne, finansowe, wizerunkowe; telediagnostyka, telerehabilitacja, zastosowanie telemedycyny w praktyce lekarzy rodzinnych, medycynie sportowej czy w medycynie pracy.

Partnerem projektu Akademia Telemedycyny jest Pro-Plus.

Masz pytania? Napisz do nas: akademiatelemedycyny@ptwp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum