Internetowe Konto Pacjenta: rekordowy wzrost liczby użytkowników, będą nowe funkcje

Autor: CeZ/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2021 14:01

Internetowe Konto Pacjenta ma obecnie ponad 4,7 mln użytkowników wobec zaledwie 850 tys. na początku 2020 r. - poinformowało Centrum e-Zdrowia (CeZ).

Internetowe Konto Pacjenta: rekordowy wzrost liczby użytkowników, będą nowe funkcje
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Tylko w okresie październik-listopad nastąpił przyrost nowych kont o 1 mln.

Jak wynika z badania „Świadomość i postrzeganie Internetowego Konta Pacjenta”, zrealizowanego w listopadzie br. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Centrum e-Zdrowia, funkcje związane z pandemią koronawirusa, tj. możliwość sprawdzenia wyniku testu oraz informacji o nałożonej kwarantannie/izolacji zna prawie 40 proc. użytkowników IKP, a dla 21 proc. był to główny powód do zalogowania się na swoje konto.

Mimo że e-skierowanie będzie obowiązkowe dopiero od 8 stycznia br., już teraz 12 proc. osób zalogowało się na IKP z jego powodu. To zdecydowana zmiana motywacji - dla porównania, w kwietniu 2020 r., oprócz e-recepty, badani wskazywali możliwość dostępu do historii wizyt refundowanych przez NFZ, sprawdzenia dawkowania przepisanego leku czy dostęp do innych zaświadczeń lekarskich, np. e-zwolnień.

67 proc. użytkowników wchodzi na IKP z urządzeń mobilnych, a 33 proc. z komputerów stacjonarnych i laptopów. "Wkrótce oddamy do użytku mobilną aplikację „mojeIKP” - zapowiada CeZ. Trwają także prace nad wprowadzeniem na IKP nowych e-usług, takich jak centralna e-rejestracja i e-wizyta. Na platformie e-zdrowie mają być dostępne w drugiej połowie roku. Pacjent z poziomu aplikacji będzie miał dostęp do wszystkich lekarzy specjalistów i placówek. Przez system będzie można zapisać się na leczenie, zarządzać terminami, sprawdzać historię swoich wizyt.

CeZ podało także, że w okresie od stycznia do grudnia 2020 r. na stronę pacjent.gov.pl weszło ponad 17 mln użytkowników wobec 1,5 mln osób w 2019 r. Do najczęściej odwiedzanych podstron serwisu należą: „Internetowe Konto Pacjenta” – prawie 8 mln. Na drugim miejscu jest podstrona „e-recepta” - odwiedza ją ponad 4 mln użytkowników. Na trzecim miejscu plasuje się podstrona „koronawirus” z wynikiem - 2,5 mln odsłon.

Więcej: cez.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum