×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Innowacje w ochronie zdrowia. Michał Grzybowski: muszą zapewnić stabilność w czasie kryzysów

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl i magazynu Rynek Zdrowia, których jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • 17 września 2022 12:35   • Aktualizacja: 17 września 2022 12:37

Dziś głównym celem wprowadzania innowacji w ochronie zdrowia jest zapewnienie stabilności funkcjonowania systemu w sytuacjach kryzysowych. Innowacje muszą odpowiedzieć m.in. na problem mniejszej liczby lekarzy, którzy będą musieli opiekować się większą liczbą pacjentów. O tym rozmawiamy z Michałem Grzybowskim, prezesem Philips Polska.

Innowacje w ochronie zdrowia. Michał Grzybowski: muszą zapewnić stabilność w czasie kryzysów
Michał Grzybowski, prezes Philips Polska. Fot. Materiały prasowe

 

Michał Grzybowski: Polska to dobry kraj do wdrażania innowacji w ochronie zdrowia

Czy Polska jest dobrym krajem do wprowadzania innowacji w obszarze ochrony zdrowia? - Dobrym. Nawiązaliśmy współpracę z Politechniką Śląską, wspólnie poszukujemy obszarów, w których moglibyśmy wdrażać innowacje albo tak je modyfikować, żeby dostosować je do polskiego rynku – mówi Michał Grzybowski, prezes Philips Polska.

Przyznaje, że jest też wiele wyzwań, które nawarstwiły się. Co do nich należy? Michał Grzybowski wymienia pandemię, wojnę w Ukrainie, starzejące się społeczeństwo, co – jak zauważa- przekłada się z jednej strony na zwiększoną liczbę pacjentów, którzy potrzebują i będą potrzebować dostępu do opieki medycznej, a z drugiej pogłębia kryzys kadrowy wśród personelu pracującego w ochronie zdrowia. 

Michał Grzybowski odnosząc się do stwierdzenia, że bez kryzysów nie byłoby rewolucji, przyznaje, że pandemia przyspieszyła wprowadzanie innowacji a jednocześnie przygotowała grunt na coraz większą adaptację nowych rozwiązań.

Prezes Grzybowski przywołuje badanie Future Health Index, które przeprowadzane jest w 15 krajach na 3 tysiącach respondentów, którzy są liderami ochrony zdrowia. Badanie obejmuje m.in. Stany Zjednoczone, Holandię, Wielką Brytanię i Polskę. - Aż 66 proc. liderów ochrony zdrowia deklaruje, że będzie inwestować w nowe rozwiązania – mówi Michał Grzybowski. Wskazuje, że celem dziś głównym celem wprowadzania innowacji, jest zapewnienie stabilności funkcjonowania systemu w sytuacjach kryzysowych. Innowacje muszą odpowiedzieć m.in. na to, że „mniejszy zasób lekarski będzie musiał opiekować się większą liczbą pacjentów”.  

A jak przekonać nieprzekonanych do korzystania z nowych rozwiązań? – To jest proces, który musimy przejść. Potrzebujemy odważnych, którzy będą przełamywali opór w swoich instytucjach – mówi prezes.

Więcej w rozmowie, którą przeprowadziliśmy w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu:

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum