Informatyzują, żeby lepiej zarządzać placówkami i oszczędzać

Autor: ERP-View.pl/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2016 10:57

Platforma P1 wciąż nie została uruchomiona, ePUAP ma ciągłe awarie, a funkcjonalność eWUŚ pozostawia wiele do życzenia. Informatyzacja w ochronie zdrowia jest krytykowana. Jednak nie sposób nie zauważyć także pozytywnych zmian.

Informatyzują, żeby lepiej zarządzać placówkami i oszczędzać
Informatyzacją, żeby lepiej zarządzać placówkami i oszczędzać. Fot. Archiwum

Do niedawna rynek publicznych zakładów opieki zdrowotnej był jednym z bardziej zaniedbanych pod względem informatyzacji. Sytuacja zaczęła się zmieniać nie tylko dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej, ale przede wszystkim dostrzeżeniu przez obecnych menadżerów placówek szpitalnych konieczności optymalizacji kosztów i posiadania w związku z tym rozbudowanych systemów informatycznych.

- Brak informatyzacji jest zawsze szczególnie dotkliwy tam, gdzie skala problemów zarządczych jest duża i gdzie obszarów funkcjonowania organizacji jest wiele - zauważa na łamach portalu ERP-view.pl Arkadiusz Bała, dyrektor ds. współpracy z partnerami w katowickiej firmie BPSC SA, która na przestrzeni ostatnich lat zrealizowała wiele wdrożeń systemów ERP w służbie zdrowia.

Według ekspertyzy Ministerstwa Zdrowia obecnie ponad 1500 placówek medycznych ma opracowaną strategię informatyzacji na najbliższe kilka lat. Blisko połowa z nich - 742 podmioty - już korzysta z outsourcingu IT, natomiast prawie 500 rozważa taką możliwość. To sygnał, że szeroko pojęty sektor usług medycznych zaczyna myśleć w podobnych kategoriach, jak menedżerowie firm, w których liczy się bilans zysków i strat i gdzie zawsze szuka się oszczędności.

Więcej: www.erp-view.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum