Informatyzacja w ochronie zdrowia - pomaga Unia

Autor: Fundusze Europejskie/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2010 12:46

Informatyzacja placówek ochrony zdrowia, w tym wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej jest jednym z trudniejszych zagadnień inwestycyjnych w ochronie zdrowia. Skorzystanie ze środków unijnych wydaje się często jedynym możliwym rozwiązaniem.

W jaki sposób finansowana jest w Polsce informatyzacja ochrony zdrowia?

Modele jej finansowania omawia w ogólnopolskim piśmie Fundusze Europejskie, Krzysztof Nyczaj, konsultant w Głównym Urzędzie Statycznym, dyrektor projektu „Platforma udostępniania on-line usług rejestru zakładów opieki zdrowotnej – e-RZOZ”.

Pierwszy model zakłada finansowanie systemowe, czyli za pośrednictwem zintegrowanego projektu dla najważniejszych zakładów opieki zdrowotnej w regionie, obejmującego kompleksową ich informatyzację w ramach ściśle określonych zasad i kierunków. Model taki występuje w łódzkim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim oraz prawdopodobnie zostanie wykorzystany w małopolskim, podlaskim oraz zachodniopomorskim.

Drugi model zakłada finansowanie indywidualne, które polega na indywidualnym opracowywaniu projektów przez zakłady opieki zdrowotnej i zgłaszanie ich w ramach konkursów ogłaszanych przez instytucje wdrażające, w tym urzędy marszałkowskie. Taki model występuje w mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, świętokrzyskim, opolskim, śląskim oraz w ramach priorytetów zarządzanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Trzeci model – hybrydowy – polega na objęciu systemowym finansowaniem wybranego zagadnienia informatycznego, np. teleradiologii. Taki model występuje m.in. w lubuskim.

Więcej m.in. na stronie portalu bankier.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum