×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Informatyzacja. "Polski rynek oprogramowania medycznego konsoliduje się i dojrzewa"

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia07 marca 2022 15:33Aktualizacja: 07 marca 2022 16:52

Pandemia spowodowała, że informatyka w ochronie zdrowia nabrała zdecydowanie większego znaczenia i pojawiło się na nią więcej funduszy. Wzrosły też wymagania wobec dostawców rozwiązań IT dla sektora medycznego - uważa Rafał Dunal, pełnomocnik zarządu Grupy Konsultant IT i prezes CloudiMed.

Informatyzacja. "Polski rynek oprogramowania medycznego konsoliduje się i dojrzewa"
Rafał Dunal z Grupy Konsultant IT w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Fot. PTWP
  • Wielu dotychczasowych producentów oprogramowania medycznego doszło do wniosku, że nie są już w stanie utrzymać odpowiedniego tempa rozwoju swoich rozwiązań z obecnej puli swoich klientów - mówi Rafał Dunal
  • Dodaje: - Dlatego, w mojej opinii, ten konsolidacyjny trend na rynku oprogramowania dla placówek sektora ochrony zdrowia nadal będzie się utrzymywał
  • Zdaniem eksperta w Polsce potrzebny jest mechanizm stałego finansowania informatyki w ochronie zdrowia, a nie opartego jedynie o programy unijne, czy akcyjne działania NFZ lub Centrum e-Zdrowia

Informatyka w ochronie zdrowia. Rosną wymagania

- Pandemia spowodowała, że informatyka, między innymi w ochronie zdrowia, nabrała zdecydowanie większego znaczenia i pojawiło się na nią więcej funduszy - mówi Rafał Dunal, pełnomocnik zarządu Grupy Konsultant IT i prezes CloudiMed.

- Z drugiej strony wymagania, które spowodowane są tą dynamiką, jak również zmianami przepisów prawa - w tym obowiązkowym prowadzeniem elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) - sprawiają, że sporo mniejszych podmiotów dostarczających rozwiązania informatyczne zaczęło szukać partnerów zajmujących się tworzeniem repozytoriów EDM czy też wręcz wycofywało się z rynku IT obsługującego sektor medyczny - dodaje.

- Nasza Grupa Konsultant IT w 2021 roku dokonała aż pięciu akwizycji spółek informatycznych lub oprogramowania medycznego. Taki trend jasno wskazuje, że ten rynek konsoliduje się, a zarazem staje się coraz bardziej dojrzały. Natomiast część tych akwizycji była spowodowana tym, że dotychczasowi producenci oprogramowana lub właściciele firm w tej branży uznali, że nadszedł czas, kiedy nie są już w stanie utrzymać odpowiedniego tempa rozwoju swoich rozwiązań z obecnej puli swoich klientów - wyjaśnia ekspert.

- Dlatego, w mojej opinii, ten konsolidacyjny trend na rynku oprogramowania dla placówek ochrony zdrowia nadal będzie się utrzymywał. Jednocześnie mam nadzieję, że nie będziemy w Polsce podążali konfrontacyjną (wobec dostawców rozwiązań IT - red.) ścieżką, na której oprogramowanie będzie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia czy jedną z podległych mu państwowych agend - mówi Rafał Dunal, który jest też wiceprezesem Polskiej Izby Informatyki Medycznej (PIIM).

Jak finansować informatykę w ochronie zdrowia?

Przypomnijmy, że PIIM w liście otwartym do Ministerstwa Zdrowia w listopadzie 2021 r. zaapelowała o wdrożenie "stałego - dodatkowego w stosunku do środków na świadczenia medyczne - finansowania obszarów związanych z informatyką w powiązaniu z wyceną świadczeń medycznych kontraktowanych przez NFZ". W lutym br. resort odpowiedział, że nie przewiduje wprowadzenia takiego mechanizmu finansowania informatyzacji placówek ochrony zdrowia.

- Dość długo czekaliśmy na odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na nasz list, w którym zaproponowaliśmy rozwiązanie stałego finansowania informatyki w ochronie zdrowia, a nie opartego jedynie o programy unijne, czy akcyjne działania NFZ lub Centrum e-Zdrowia - zaznacza Dunal.

Uważam, że jeśli nie stworzymy źródła regularnego zapewniania środków na ten cel, wiele placówek medycznych cały czas będzie borykało się z brakiem pieniędzy na cyfryzację - twierdzi wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej.

- Zaproponowaliśmy jeden z możliwych modeli takiego finansowania. Mam nadzieję, że zapoczątkuje to poważną dyskusję nad wdrożeniem tego typu rozwiązania w przyszłości - podsumowuje Rafał Dunal.

Wypowiedź zarejestrowana podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 3-4 marca 2022 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze