Informatyzacja 2015 - najważniejsze wyzwania

Autor: Krzysztof Groyecki • • 27 stycznia 2015 11:51

Co czeka nas w zakresie informatyzacji ochrony zdrowia w 2015 roku? Jakie przedsięwzięcia będą realizowane w skali kraju, w poszczególnych regionach oraz placówkach medycznych? To pytania, na które odpowiadają przedstawiciele administracji publicznej, dostawcy rozwiązań IT, szefowie lecznic. Poniżej wypowiedź Krzysztofa Groyeckiego, dyrektora pionu opieki zdrowotnej w Asseco Poland S.A.

Informatyzacja 2015 - najważniejsze wyzwania

W ubiegłym roku polskie placówki medyczne intensywnie się informatyzowały. Miały na to wpływ m.in. obowiązujące i nadchodzące regulacje prawne, a przede wszystkim obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, który z sierpnia 2014 roku został przesunięty na sierpień 2017 r. Dodatkowo jednostki medyczne inwestowały dzięki pozyskanym funduszom ze środków unijnych.

Wzrost znaczenia elektronicznej formy dokumentacji przełoży się w najbliższych latach na zwiększone wymagania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dostępu do danych, ich przechowywania, jak i wyższej dostępności - na znaczeniu zyskają zewnętrzne centra przechowywania danych, oferujące systemy i usługi w modelu outsourcigowym.

Należy liczyć się również ze wzrostem zapotrzebowania na interoperacyjność systemów: nie da się uniknąć wykorzystania elastycznych mechanizmów integracji i wymiany danych.

Kolejnym wyzwaniem, zarówno dla podmiotów zamawiających, jak i dla dostawców, będzie realizacja bardzo złożonych projektów informatycznych, takich jak PSIM (Podkarpacki System Informacji Medycznej).

W ramach tego projektu, wartego 59 mln zł, osiem szpitali wojewódzkich wyposażono w sprzęt komputerowy, infrastrukturę sieciową, urządzenia do diagnostyki i radiologii oraz flagowe rozwiązanie Asseco dla sektora zdrowia - Asseco Medical Management Solutions.

Projekty podobne do tego, wykonanego przez nas na Podkarpaciu będą realizowane na terenie całego kraju i jako Asseco, będziemy starali się pozyskać nowe kontrakty o podobnym stopniu złożoności.

W 2015 roku spodziewamy się ostatecznych odbiorów i uruchomienia systemu P1, czyli Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Jednymi z najbardziej widocznych efektów zakończenia tego projektu będą elektroniczna recepta i elektroniczne skierowanie, które zastąpią dokumenty papierowe.

Ważnym wyzwaniem będzie to, by kolejne lata zaowocowały coraz lepszym wykorzystaniem e-WUŚ, który służy dziś głównie do weryfikacji uprawnień świadczeń medycznych w czasie rzeczywistym.

Czyt. także: Informatyzacja systemu ochrony zdrowia: wyzwania w 2015 roku

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum