Informatyczny projekt Big Data pomoże leczyć dzieci z białaczką

Autor: Michał Puczyński/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2017 08:53

Wyleczalność białaczki u dzieci można poprawić dzięki informatycznej analizie danych dużej liczby przypadków. Taki cel stawia sobie do 2020 r. realizujące projekt Big Data konsorcjum 13 polskich instytutów i uczelni.

Informatyczny projekt Big Data pomoże leczyć dzieci z białaczką
Wyleczalność białaczek u dzieci przekracza 80 proc., ale może być o wiele większa - dzięki technologii Big Data. Fot. Shutterstock

Co roku u ok. 200 polskich dzieci diagnozuje się białaczkę. Choć wyleczalność przekracza 80 proc., może być o wiele większa - dzięki technologii Big Data, która pomoże wybrać metodę leczenia i umożliwi szybsze podjęcie decyzji u konkretnego pacjenta. To wspólne przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu Strategmed III przez konsorcjum 13 polskich instytutów i uczelni, którego liderem jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

 Mamy wiedzę, potrzebna analiza
- Inicjatywa wykorzystania Big Data wyszła od nas, hematoonkologów dziecięcych zajmujących się leczeniem białaczek u dzieci i prowadzących badania naukowe - mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, nadzorujący projekt od strony medycznej.

Jak wyjaśnia, rozwój genomiki i biologii molekularnej doprowadził do powstania wielu nowych, potencjalnie istotnych markerów nowotworowych. Razem z nimi pojawiła się potrzeba, aby przynajmniej usystematyzować całą tę wiedzę. Jednocześnie diagnostyka i leczenie białaczek są na tyle skomplikowane, że warto je precyzyjnie monitorować - stąd pomysł na wykorzystanie Big Data.

- Od dawna widzieliśmy potencjał, jaki niesie ze sobą zastosowanie tego typu narzędzi w medycynie - mówi Michał Krzesiak z SILMINE, firmy odpowiadającej za informatyczną część projektu.

- Możliwości diagnostyki medycznej i molekularnej są tak zaawansowane i generują taką ilość danych, że wykorzystanie Big Data do ich analizowania otwiera nowy rozdział w leczeniu.

Realizujące projekt konsorcjum chce w jednym miejscu gromadzić informacje pozyskiwane w ramach specjalistycznych badań - komórkowych, genetycznych czy genomowych. Stosując statystykę, specjaliści będą mogli wyszukiwać korelacje między przypadkami, identyfikować nowe czynniki mające wpływ na rozwój nowotworu i określać najskuteczniejsze procedury leczenia.

Dzięki projektowi dostęp do wiedzy zyskają nie tylko lekarze, ale i rodzice małych pacjentów. Z myślą o nich powstanie portal informacyjny o białaczce u dzieci, gdzie kluczowe informacje zostaną przekazane w szybki i przystępny sposób.

Komputer podpowiada, lekarz decyduje
Dane będą wykorzystywane głównie przez osoby koordynujące projekty leczenia białaczek u dzieci, a także przez naukowców.

Aby usprawnić pracę, wszystkie ośrodki hematologii i onkologii dziecięcej w Polsce zostaną połączone siecią. Nie każda placówka zatrudnia specjalistów, którzy mogliby zinterpretować skomplikowane wyniki analiz. Przyjęto, że posiadająca "centralę" sieć powinna umożliwić szybki dobór właściwej terapii.

W Big Data im więcej danych, tym dokładniejsze wyniki, dlatego z czasem, wraz z rosnącą bazą informacji, algorytmy będą coraz skuteczniej podpowiadać metody leczenia i prognozować jego skuteczność na podstawie podobnych zabiegów. Ostatecznie jednak decyzję będzie podejmował człowiek.

- Standardy leczenia bazują na analizach statystycznych schematów leczenia i zawsze stanowią pewien kompromis. Każdy pacjent inaczej reaguje na leczenie i w niektórych sytuacjach schemat musi ulec modyfikacji. Ważne, żeby wyjątki nie zdominowały reguły - mówi prof. Szczepański.

Wyniki pojawią się błyskawicznie
Konsorcjum odpowiedzialne za projekt otrzymało 13,5 mln zł dofinansowania. Faza badawcza projektu już się rozpoczęła i potrwa do połowy 2019 r. Z końcem lutego 2020 r. zakończy się faza przygotowań do wdrożenia.

- Wiemy, że wprowadzenie już posiadanych, często archiwalnych danych przyniesie niemal natychmiastowy skutek - mówi Michał Krzesiak z SILMINE.

Dodaje: - Naszym założonym celem jest ratowanie ponad 90 proc. dzieci chorych na białaczkę, ale docelowo chcemy zbliżyć się do 100 proc. wyleczalności. To możliwe i zależy od zgromadzenia przeanalizowana odpowiedniej ilości danych.

Partnerami w konsorcjum są: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (lider konsorcjum), Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Net-o-logy Sp. z o. o. (partner technologiczny).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum