×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Hakerzy prorosyjscy atakują szpitale. Eksperci cyberbezpieczeństwa ostrzegają

Autor: oprac. KK • Źródło: cyberdefence24.pl, Rynek Zdrowia23 marca 2023 08:50Aktualizacja: 23 marca 2023 09:02

Grupa hakerska Killnet coraz częściej atakuje szpitale. Specjalizują się w tzw. DDoS, czyli rozproszonej odmowy usługi, która może skutkować brakiem dostępu do systemu.

Hakerzy prorosyjscy atakują szpitale. Eksperci cyberbezpieczeństwa ostrzegają
Eksperci cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed atakami hakerskimi. Fot. Shutterstock
  • Prorosyjska grupa hakerska Killnet jeszcze wiosną 2022 roku wypowiedziała "wojnę w cyberprzestrzeni" wielu europejskim państwom, w tym Polsce – wyjaśnia cyberdefence24.pl
  • Grupa ta "zasłynęła" atakiem DDoS na strony m.in. Parlamentu Europejskiego, organizacji rządowych, a nawet jest odpowiedzialna za atak na stronę polskiej policji w ubiegłym roku
  • Okazuje się, że hakerzy w ostatnich miesiącach coraz częściej atakują strony internetowe organizacji opieki zdrowotnej - relacjonuje portal cyberdefence24.pl

Hakerska grupa atakuje placówki ochrony zdrowia

Z wyjaśnień portalu cyberdefence24.pl wynika, że prorosyjska grupa hakerska Killnet wiosną 2022 roku "wypowiedziała wojnę w cyberprzestrzeni" kilku europejskim państwom (także Polsce) oraz USA za wsparcie poczynań związanych z wojną na Ukrainie. Hakerzy ci są słynni z tzw. ataków DDoS (rozproszona odmowa usługi) na liczne strony internetowe, w tym organizacji rządowych czy firm. W ubiegłym roku zhakowali także internetową stronę polskiej policji, o czym przypomina portal.

Portal cyberdefence24.pl przypomina także, że DDoS polega na wyłączeniu strony internetowej na pewien czas, ale może wzbudzać niepokój, gdy dotyka to bezpośrednio infrastruktury krytycznej (typu szpital). Okazuje się, że w ostatnich miesiącach Killnet zaatakował strony organizacji opieki zdrowotnej, a także szpitali w ponad 25 stanach USA.

Według informacji Agencji Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Infrastruktury (CISA), na które powołuje się cyberdefence24.pl, mniej niż połowa z tych ataków zakończyła się sukcesem, ale wszelkie ataki DDoS należy traktować jako rosnące zagrożenie. Z przytoczonych statystyk wynika także, że w listopadzie 2022 roku obserwowano 10-20 ataków dziennie, natomiast w lutym 2023 roku było to już 40-60 (26 proc. z nich dotknęło szpitali).

Ataki hakerskie na polskie placówki

Przypomnijmy: w Polsce również zdarzyły się przypadki ataków hakerskich na szpitale. Pod koniec października 2022 roku do niepokojącej sytuacji doszło w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Cyberatak spowodował do naruszenia danych osobowych. Placówka w czasie trwania procedury usuwania skutków działania hakerów była zmuszona prowadzić papierową dokumentację.

Z kolei w lutym 2023 roku ofiarą hakerów padł Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Poinformowano wówczas, że problem został natychmiast zlokalizowany i w ramach profilaktyki wyłączono systemy informatyczne szpitala. W tym przypadku nie doszło do wycieku danych pacjentów czy innych danych wrażliwych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze