Hackathon+ zakończony. Uczestnicy szukali rozwiązań pomocnych niepełnosprawnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2019 20:55

Zespół "hakje", "Fabryka dobra" oraz zespół "emeble.it" - to zwycięzcy Hackathon+, maratonu programowania zorganizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak zapewniła, że jej resort chciałby współpracować z nagrodzonymi.

Maraton programowania Hackathon+ rozpoczął się w sobotę po południu i trwał do niedzieli Fot. Archiwum

Maraton programowania Hackathon+, który rozpoczął się w sobotę po południu i trwał do niedzieli zorganizowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przez weekend uczestnicy Hackathonu+ szukali rozwiązań, które ułatwią osobom z niepełnosprawnościami i seniorom poruszanie się, między innymi w przestrzeni wirtualnej. Udział w wydarzeniu wzięło ponad 100 uczestników podzielonych na ponad 20 zespołów.

W niedzielę po południu wyłoniono zwycięzców Hackatonu+. Według Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak poziom konkursu był bardzo wysoki i jury miało "bardzo trudną decyzję do podjęcia". Zapewniła, że resort chciałby współpracować z nagrodzonymi.

Pierwsze miejsce i 20 tys. zł nagrody przypadło zespołowi "hakje". Drugie, 12 tys. zł, "Fabryce dobra", trzecie 8 - tys. zł zdobył zespół "emeble.it".

Celem Hackathonu+ było stworzenie aplikacji mobilnych i serwerów internetowych lub ich prototypów, dzięki którym będzie możliwe pokonywanie barier dostępności. Narzędzia mają poprawić jakość życia i umożliwić niezależne funkcjonowanie osobom mającym szczególne potrzeby. Innowacyjne rozwiązania mogą dotyczyć wielu obszarów, między innymi architektury, transportu, cyfryzacji czy usług.

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach.

Kluczowym pojęciem, wokół którego budowany był ten program, jest samodzielność. Chodzi o to, by seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, ale też np. kobiety w ciąży i rodzice z małymi dziećmi nie musieli zmagać się z barierami w przestrzeni publicznej i prosić o pomoc w nawet w prostych sytuacjach, np. podczas wizyty w urzędzie czy wsiadania do autobusu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum