Grupa Nowy Szpital finalizuje informatyzację placówek medycznych

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2019 12:53

Grupa Nowy Szpital wchodzi w końcową fazę wdrażania systemu informatycznego HIS. Nowe oprogramowanie znacząco usprawni funkcjonowanie sieci jej placówek medycznych, przyczyniając się do poprawy jakości usług świadczonych pacjentom, a także optymalizacji kosztów.

Grupa Nowy Szpital finalizuje informatyzację placówek medycznych
Nowe oprogramowanie usprawni funkcjonowanie sieci placówek medycznych Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak mówi Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital Holding S.A., nakłady finansowe na ochronę zdrowia w Polsce są coraz wyższe i po ubiegłorocznych decyzjach wiadomo, że będą rosły także w kolejnych latach. - Narzędzia informatyczne znacząco pomagają w racjonalnym i efektywnym zarządzaniu budżetem, dlatego zdecydowaliśmy się wdrożyć HIS - wyjaśnia.

Dedykowany Grupie system HIS (ang. Health Information System) jest wdrażany we wszystkich placówkach medycznych Grupy Nowy Szpital. Umożliwi elektroniczne przetwarzanie i udostępnianie kompleksowych danych związanych z leczeniem pacjenta. Ponadto znacząco usprawni obieg informacji medycznej, ponieważ wszystkie dane będą gromadzone w jednym miejscu. W porównaniu do korzystania z papierowej wersji dokumentacji przechowywanie danych w formie elektronicznej będzie też dużo bezpieczniejsze, trwalsze i pozwoli na uniknięcie błędów.

Jednym z najważniejszych efektów implementacji systemu HIS, który odczują pacjenci, będzie poprawa jakości opieki medycznej. Jak przekonuje Marcin Szulwiński, po pełnym wdrożeniu, HIS umożliwi też pacjentom elektroniczną rejestrację do poradni i wyeliminuje zbędną "papierologię".

Wdrażanie systemu informatycznego HIS w każdej z placówek medycznych Grupy zostało podzielone na etapy: od konfiguracji systemu, przez wdrożenia na oddziałach i w pracowniach, do wdrożenia w poradniach. Prace są mocno zaawansowane i HIS działa już w siedmiu szpitalach W kolejnych dwóch system powinien działać do końca lutego, a zakończenie wdrożenia w ostatnim szpitalu zostało zaplanowane na sierpień br.

Docelowo HIS będzie integrował wszystkie funkcje związane z bieżącą działalnością operacyjną szpitali i przychodni Grupy Nowy Szpital. Usprawni to zarządzanie oraz prowadzenie spraw administracyjnych, zwiększając efektywność działania szpitali i poradni w ramach Grupy. GNS obecnie zarządza 10 szpitalami z 80 oddziałami i 157 poradniami specjalistycznymi, a w kolejnych okresach planuje rozwój poprzez podpisywanie nowych umów operatorskich oraz przejęcia kolejnych placówek medycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum