Grupa American Heart of Poland i Philips łączą siły dla idei Zielonych Szpitali
Grupa American Heart of Poland i firma Philips zawarły umowę o współpracy, w ramach której będą między innymi wspólnie propagowały ideę Zielonych Szpitali – zrównoważoną politykę w zakresie ochrony zdrowia i dążenie do zmniejszenia tzw. śladu węglowego.

- Zgodnie z danymi raportu „Zielone Szpitale” opieka zdrowotna odpowiada za 4,4 proc. emisji dwutlenku węgla do atmosfery na świecie.
- Udział ochrony zdrowia w niekorzystnych zmianach klimatycznych na świecie ciągle rośnie i bez działań tego sektora na rzecz klimatu jego udział w 2050 roku osiągną emisję gazów cieplarnianych 6 gigaton rocznie.
- Idea Zielonych Szpitali zwraca uwagę na to, w jaki sposób ochrona zdrowia mogłaby się transformować w zakresie wielu aspektów – przede wszystkim w lepszym zarządzaniu energią, np. poprzez stosowanie nowszych, energooszczędnych technologii i wykorzystania odnawialnych jej źródeł, minimalizując ślad węglowy – podkreśla Michał Grzybowski, prezes Philips Polska.
- W Grupie American Heart of Poland zwracamy uwagę na środowisko, chcemy spełniać wymagania związane z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla oraz kontrolą globalnego wzrostu temperatury – mówi Marcin Bruszewski, dyrektor ds. inwestycji, członek zarządu American Heart of Poland S.A.
Idea nie jest nowa, ale teraz nabiera szczególnego znaczenia
Jak mówi Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych i market access Philips Healthcare CEE, idea „Zielonych Szpitali”, choć powstała ponad 50 lat temu, to dzisiaj nabiera szczególnego znaczenia.
- W czerwcu 2022 roku został opublikowany raport analizujący i podsumowujący działania, których celem jest zielona transformacja w sektorze opieki zdrowotnej. To pierwszy tego typu dokument w Polsce zbierający przykłady dobrych praktyk w tym zakresie i określającym kierunki działań jakie powinniśmy jak najszybciej podjąć, by dążyć skutecznie do zrównoważonej opieki zdrowotnej – mówi dyrektor Kępowicz.
Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie „Zielone Szpitale”, którego autorem jest Global Compact Network Poland, a partnerem firma Philips – opieka zdrowotna odpowiada za 4,4 proc. emisji dwutlenku węgla do atmosfery na świecie. Gdyby tę ilość emitowanego CO2 ująć w skali jednego państwa, to ochrona zdrowia byłaby piątym, największym źródłem emisji gazów cieplarnianych.
Co gorsza, udział ochrony zdrowia w tej statystyce ciągle rośnie i bez działań tego sektora na rzecz klimatu w 2050 roku osiągnie on poziom 6 gigaton emisji gazów cieplarnianych rocznie.
Spalanie paliw kopalnych to największe źródło emisji klimatycznych w służbie zdrowia. Wykorzystywanie węgla, ropy naftowej i gazu do zasilania szpitali, produkcja i transport produktów powiązanych z branżą stanowi aż 84 proc. wszystkich emisji klimatycznych w służbie zdrowia.
Zielone Szpitale
Szpitale również muszą uczestniczyć w transformacji pod kątem zrównoważonego rozwoju.
- Idea Zielonych Szpitali zwraca uwagę na to, w jaki sposób ochrona zdrowia mogłaby się transformować w zakresie wielu aspektów, przede wszystkim w lepszym zarządzaniu energią i korzystaniu z odnawialnych jej źródeł. To jednak nie tylko duże inwestycje, ale i te małe – na przykład upowszechnienie oświetlenia LED, masowego zastosowania automatycznych wyłączników oświetlenia – mówi Michał Grzybowski, prezes Philips Polska.
Jak wskazuje prezes Grzybowski, ważnym aspektem zrównoważonego rozwoju sektora ochrony zdrowia jest energooszczędność nieruchomości szpitalnictwa. Z około tysiąca szpitali w Polsce większość ma stare budynki, czasami nawet zabytkowe. Stąd tak istotne jest w nich zarządzanie ciepłem i ogóle energią.
- Zielony Szpital to również taki, który wykorzystuje technologię produkowaną w obiegu zamkniętym. Chodzi o to, by sprzęt pracował w szpitalu jak najdłużej, był odpowiednio serwisowany a po czasie nie lądował w przysłowiowym śmietniku, tylko żeby został najlepiej odebrany przez producenta po to, aby go poddać rekondycjonowaniu, albo pozyskać z niego pierwiastki rzadkie, które zostały użyte do jego produkcji – wskazuje prezes Philips Polska.
Dodaje, że Zielony Szpital to także taki, który jest w pełni poddany transformacji pod kątem informatycznym i cyfrowym, eliminuje papier w obiegu dokumentacji oraz tak korzysta z triage’u, że pacjenci, którzy nie muszą się znaleźć w szpitalu mogli zostać w domu, pod opieką telemedyczną.
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w kolorze zielonym
Grupa American Heart of Poland jest na rynku od ponad 21 lat. Zarządza szpitalami wieloprofilowymi, oddziałami kardiologii interwencyjnej i kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej (Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca), zlokalizowanymi na terenie całego kraju. Prowadzi także poradnie, laboratoria diagnostyczne i pracownie diagnostyki obrazowej.
W skład Grupy AHP wchodzi także Uzdrowisko Ustroń oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe. Placówki współpracują z systemem opieki ratunkowej szpitali wojewódzkich i powiatowych, uzupełniając sieć ratownictwa medycznego. AHP zarządza podmiotami, które realizują ponad 50 tysięcy hospitalizacji rocznie.
- W Grupie American Heart of Poland zwracamy uwagę na środowisko naturalne. Dlatego bardzo bliska jest nam idea Zielonych Szpitali lub mówiąc szerzej, zrównoważona ochrona zdrowia, która polega na transformacji m.in. placówek ochrony zdrowia w takim kierunku, aby spełniały szczegółowe wymagania, związane z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla oraz kontrolą globalnego wzrostu temperatury – mówi Marcin Bruszewski, dyrektor ds. inwestycji i członek zarządu American Heart of Poland S.A.
Jak podkreśla Adam Szlachta, prezes zarządu American Heart of Poland S.A., Grupa rozumie ideę Zielonych Szpitali nie tylko jako wartości stricte ekonomicznej, ale także w wielu innych aspektach – systemowych, środowiskowych czy społecznych, które można ocenić w zakresie jakości i skuteczności działania.
- W ramach naszej misji działamy na rzecz publicznego systemu opieki zdrowotnej i społecznej, w której dostarczamy społeczeństwu największą wartość, jaką jest zdrowie. Grupa American Heart of Poland stawia na ekologię, co ma także wpływ na poprawę jakości usług medycznych. Przykładem jest współpraca z firmą Philips, liderem w dziedzinie nowoczesnych technologii medycznych – mówi prezes Szlachta.
Proekologiczne inwestycje
Jak przekonuje Marcin Bruszewski Grupa American Heart of Poland dąży do minimalizacji wpływu sektora ochrony zdrowia na środowisko.
- W 24 jednostkach Grupy posiadamy ponad 6 tys. różnych urządzeń. Ważne jest, aby były one każdego dnia sprawne i służyły pacjentom. To daje nam gwarancje świadczenia usług na najwyższym poziomie. Aby utrzymać ten sprzęt w sprawności współpracujemy tylko z partnerami, którzy są w stanie odpowiedni serwis nam zagwarantować. Takim partnerem jest Philips i dzięki umowie z nim, obok bieżącego serwisu wymieniane są w Grupie urządzenia, które w stanie niezmienionym lub po renowacji, ponownie służą pacjentom.
Jak dodaje, najlepszym rozwiązaniem jest serwis zdalny, który pozwala osiągnąć cel, jakim jest dbałość o środowisko.
- Istotna w obsłudze pacjentów jest dokumentacja medyczna i zarządzanie danymi pacjenta. Serwery zużywają bardzo dużo energii, dlatego postawiliśmy na centralne przetwarzanie danych. Wykorzystanie jednego, głównego serwera ogranicza 24 inwestycje w tym zakresie w rozproszonych placówkach. Ma to ogromny wpływ na ślad węglowy i środowisko naturalne – dodaje dyrektor Bruszewski.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)