Gostynin: pacjent z informatyczną opaską na przegubie

Autor: Gazeta Wyborcza, KP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2009 11:15

Na oddziale ginekologiczno-położniczym SPZOZ w Gostyninie

Pacjentki na nadgarstkach założone mają specjalne opaski, natomiast lekarze i pielęgniarki nie ruszają się nigdzie bez skanerów, którymi można odczytać dane z tych opasek - pisze Gazeta Wyborcza.

Szpital ma zamiar wprowadzić tego rodzaju element systemu informatycznego w całej placówce już w czerwcu. Na początek objęto tą innowacją pacjentki z oddziału ginekologiczno-położniczego. W specjalne opaski zostanie wyposażona izba pzyjęć. Każdy pasek będzie posiadał odrębny kod kreskowy.

Jak pisze Gazeta Wyborcza wprowadzenie takich rozwiązań spowoduje wzrost zainteresowania lekarzy i pielęgniarek chorymi. Dane z paska umożliwią szybsze dotarcie do wszystkich potrzebnych danych pacjenta oraz rejestrację wykonywanych czynności medycznych. Wszystkie informacje znajdą się w bazie. By ograniczyć dostęp całego personelu do danych pacjentów każda osoba z personelu szpitala będzie miała swoje hasło dostępu i konto. Do innych danych będzie miała dostęp recepcjonistka, a do innych lekarze.

- Kod przypisany pacjentowi ma pomagać w lepszej i szybszej obsłudze. Ale jak do każdej nowości niektórzy pacjenci, jak i pracownicy, podchodzą z rezerwą - mówi zastępca dyrektora szpitala ds. ekonomiczno-administracyjnych Marian Rodzeń.

Kilka miesięcy temu placówka miała jeszcze jedne innowacyjny pomysł. Miał bowiem wejść w życie biometryczny system poruszania się po szpitalu. Drzwi na poszczególne oddziały placówki mieli otwierać tylko pracownicy za pomocą linii papilarnych. - Najprawdopodobniej zamiast tego wprowadzimy przy drzwiach czytniki kart elektronicznych. Rolę odegrała nie tylko cena, ale także układ pomieszczeń w budynku – podsumowuje  wicedyrektor.

Nowy system informatyczny będzie kosztował szpital 250 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum