Frost & Sullivan: strategia wdrażania systemów informatycznych obecna w połowie firm

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2015 14:34

Ponad 50 procent podmiotów świadczących opiekę zdrowotną nie posiada strategii dotyczącej wdrażania systemów informatycznych, chociaż świadome są one roli narzędzi cyfrowych w zwiększaniu efektywności opieki medycznej - twierdzą autorzy raportu firmy Frost & Sullivan.

Frost & Sullivan: strategia wdrażania systemów informatycznych obecna w połowie firm
Ponad 50 procent podmiotów świadczących opiekę zdrowotną nie posiada strategii wdrażania systemów informatycznych

Z nowej analizy firmy doradczej Frost & Sullivan pt. „Zdolność przyłączeniowa oraz interoperacyjność urządzeń opieki zdrowotnej i aparatury medycznej” (ang. Healthcare and Mediacal Device Connectivity and Interoperability), wynika, iż w ujęciu globalnym połączona infrastruktura zdrowotna nie jest wprowadzana w jednolity sposób. Wynika to z braku holistycznej strategii cyfrowej dla opieki zdrowotnej, która koncentruje się na zintegrowanych modelach opieki medycznej.

 „Ponad 50 procent podmiotów świadczących opiekę zdrowotną nie posiada strategii dotyczącej wdrażania systemów informatycznych dla opieki zdrowotnej, chociaż świadome są one roli narzędzi cyfrowych w zwiększaniu efektywności opieki medycznej” – zauważa Shruthi Parakkal, analityk rynku ochrony zdrowia w firmie Frost & Sullivan.

Pisze w analizie: „W konsekwencji nawet istniejące standardy interoperacyjności, takie jak HL7, DICOM oraz Direct Project, nie są wykorzystywane w sposób optymalny przez wielu świadczeniodawców.”

Ponadto szpitale często muszą modernizować procesy i przepływy pracowników poprzez kosztowne aktualizacje, przeglądy kodów zabezpieczających czy oprogramowania. Proces ten jest tym bardziej skomplikowany, iż brakuje dostawców, którzy mogą zagwarantować możliwość połączenia urządzeń wytworzonych przez różnych producentów.

„Szpitale czy też podmioty świadczące usługi opieki zdrowotnej pilnie potrzebują połączonych urządzeń i rozwiązań informatycznych na potrzeby służby zdrowia nie tylko po to, aby zarządzać danymi dotyczącymi opieki medycznej, ale również po to, by spełnić wymogi ich „racjonalnego wykorzystania” i umożliwić zastosowanie iniciatyw dotyczących elektronicznej karty zdrowia” – dodaje Parakkal.

I zauważa: „W związku z tym, poszukiwani są dostawcy rozwiązań niezależnych od producentów oraz otwartych rozwiązań połączeniowych do zastosowania w medycynie, ponieważ rozwiązania te ułatwiają integrację urządzeń pochodzących od różnych producentów sprzętu.”

Sojusze, czy też porozumienia, które zapewniają interoperacyjność oraz umożliwiają wymianę informacji pomiędzy urządzeniami i rozwiązaniami informatycznymi pochodzącymi od różnych dostawców, w znacznym stopniu przyczynią się do zwiększenia zdolności przyłączeniowej. Osiągnięcia technologiczne w zakresie WiFi, Bluetooth oraz identyfikacji częstotliwości radiowej także pobudzają postęp na rynku.

Oczekuje się, że zwiększenie nacisku na interoperacyjność określonych przez wytyczne Agencji Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) również przyczyni się do rozwoju rynku dla interoperacyjności i możliwości połączenia różnego typu urządzeń opieki zdrowotnej i medycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum