Francja: Ewakuacja pacjentów, odwołane operacje po cyberataku na szpital w Wersalu, minister: hakerzy jak terroryści

Autor: • Źródło: PAP06 grudnia 2022 11:58

Trwający od weekendu cyberatak na szpital w Wersalu zmusił placówkę do ewakuacji kilkunastu pacjentów i odwołania operacji. Minister zdrowia Francois Braun porównał działania hakerów domagających się okupu do działań terrorystystów.

Francja: Ewakuacja pacjentów, odwołane operacje po cyberataku na szpital w Wersalu, minister: hakerzy jak terroryści
Minister zdrowia Francji: hakerzy jak terroryści. Fot. Shuttersock
  • Szpital odmówił negocjacji z hakerami, którzy nadal blokują systemy informatyczne szpitala i udostępniają dane pacjentów w sieci
  • Wysokości żądanego okupu nie podano do wiadomości publicznej
  • Francuskie prawo zabrania instytucjom publicznym płacenia okupu

Ewakuacja pacjentów, odwołane operacje

Placówka dostosowała swoje funkcjonowanie do zmienionych okoliczności, odwołała liczne operacje i ewakuowała kilkunastu pacjentów.

Braun porównał szantaż hakerski do ataku terrorystycznego. "Stoimy w obliczu nowego sposobu prowadzenia wojny. To nie jest odosobniony atak, to operacja o takim samym charakterze, jak atak na szpital w Corbeil" - podkreślił członek rady nadzorczej szpitala w Wersalu Richard Delepierre.

Pod koniec sierpnia szpital w Corbeil-Essonnes padł ofiarą podobnego ataku hakerskiego, co spowodowało paraliż placówki.

W sprawie cyberataku na szpital w Wersalu wszczęto śledztwo, które powierzono Centrum do Walki z Przestępczością Cyfrową (C3N) żandarmerii. - System opieki zdrowotnej jest codziennie atakowany we Francji, ale "zdecydowana większość tych ataków jest powstrzymywana - zapewnił minister zdrowia.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum