Facebook uruchamia narzędzia do monitorowania stanu zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 października 2019 08:15

Facebook uruchamia narzędzia do monitorowania stanu zdrowia. Funkcje "Profilaktyki zdrowotnej" mają zachęcić użytkowników serwisu społecznościowego do regularnego wykonywania badań medycznych - podał serwis Tech Crunch.

Fot. Fotolia

Według serwisu głównym celem funkcji "Profilaktyki zdrowotnej" ma być pomoc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu profilaktyki zdrowotnej w populacjach podzielonych na określone przedziały wiekowe. Nowa funkcja została stworzona przez Facebooka we współpracy z instytucjami medycznymi takimi jak zajmujące się badaniami nad chorobami nowotworowymi American Cancer Society czy rozwijające kardiologię American Heart Association.

W ramach "Profilaktyki zdrowotnej" użytkownicy serwisu Marka Zuckerberga będą mogli wyszukać w aplikacji mobilnej Facebooka listę zalecanych dla ich grupy wiekowej i płci badań, które opatrzone będą rekomendacjami placówek opieki zdrowotnej współpracujących z koncernem. Narzędzia pozwolą na oznaczenie zalecanych badań jako wykonanych, ustawienie przypomnień o kolejnej wizycie u lekarza, a także poinformowanie o funkcjonalności swoich znajomych w ramach Facebooka.

Firma zapewnia, że nie będzie gromadziła informacji o wynikach badań profilaktycznych użytkowników.

"Zdrowie jest kwestią szczegolnie osobistą, dlatego prywatność i bezpieczeństwo leżą u podstaw (tego projektu - PAP) od samego początku. +Profilaktyka zdrowotna+ pozwala na ustawienie przypomnień o planowanych badaniach i oznaczanie ich jako wykonanych, jednak nie przekazuje nam ani żadnym organizacjom ochrony zdrowia, z którymi współpracujemy, dostępu do wyników" - oświadczyli przedstawiciele Facebooka.

"Informacje osobiste na temat aktywności użytkowników w +Profilaktyce zdrowotnej+ nie są współdzielone z podmiotami zewnętrznymi, takimi jak firmy z branży medycznej czy ubezpieczeniowej, dlatego nie mogą zostać przez nie wykorzystane" - dodali.

Architektem rozwiązania jest według TC dr Freddy Abnousi, który w Facebooku zajmuje stanowisko dyrektora działu badań z zakresu opieki medycznej. Abnousi łączony jest z pracami badawczymi, w ramach których gromadzono anonimizowane dane ze szpitali, a następnie dopasowywano je do konkretnych użytkowników z Facebooka. Informowały o tym w 2018 roku amerykańskie media, m.in. stacja CNBC.

Serwis Tech Crunch zwrócił uwagę, że nowa funkcja Facebooka pojawia się zaledwie półtora roku po wybuchu skandalu związanego z firmą Cambridge Analytica, która w nieuprawniony sposób pozyskała dane nawet 87 mln użytkowników Facebooka i wykorzystała je do celów marketingu politycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum