Etyczny i demokratyczny dostęp do danych medycznych dla celów badawczych
Dostęp do danych medycznych jest niezbędny do rozwoju medycyny opartej na faktach. Niestety, obecnie pozyskanie obiektywnych danych pacjentów, nawet anonimowych na cele badawcze wiąże się z dużymi trudnościami.

Zakazana lista w cukrzycy. Tego jeść nie wolno
Badacze tygodniami, a czasem miesiącami kontaktują się z pacjentami, aby uzyskać ich świadomą zgodę na wykorzystanie ich danych lub udział w badaniu. Po uzyskaniu zgody pacjentów, trudnością jest pobranie danych medycznych z repozytoriów podmiotów leczniczych. Jeśli to niebagatelne wyzwanie uda się przezwyciężyć, dane należy jeszcze odpowiednio ustrukturyzować i przygotować do analizy. Obecny stan rzeczy sprawia, że wiele wartościowych badań nie jest rozpoczynanych lub kończonych z powodu braku dostępu do danych. Dostęp do danych jest również często uzależniony od ośrodka, w którym badacz pracuje, co skutkuje nierównymi szansami naukowców na uzyskanie cennych danych do publikacji.
Aby tworzyć efektywniejsze schematy leczenia, optymalizować procesy diagnostyki i terapii pacjentów, a nawet prowadzić badania in silico nad nowymi metodami diagnostycznymi i terapeutycznymi potrzebujemy zagwarantować lepszy, równy dostęp do danych - z poszanowaniem praw pacjenta i przy zagwarantowaniu najwyższych standardów etycznych i ochrony danych.
Dawstwo danych - równe szanse dla naukowców
Problem ten rozwiązuje koalicja dawstwa danych medycznych, współtworzona przez ponad 30 organizacji ochrony zdrowia na czele z Fundacją Podaruj Dane. Poprzez dawstwo danych możliwy jest dostęp do obiektywnych, anonimowych danych medycznych pacjentów pozyskanych z ośrodków leczniczych za ich zgodą. Pacjenci mają również możliwość w każdej chwili wycofać zgodę oraz śledzić jak dane są wykorzystywane. Fundacja już teraz współpracuje z wieloma organizacjami badawczo-rozwojowymi. O dostęp do danych z Fundacji Podaruj Dane może aplikować każdy komercyjny lub niekomercyjny ośrodek badawczy. Więcej informacji o działalności Fundacji oraz dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Fundacji.
Dostęp do danych nadzieją dla pacjentów
Projekt dawstwa danych został entuzjastycznie przyjęty przez środowiska pacjenckie. Przedstawiciele organizacji pacjenckich widzą w dawstwie danych szansę na poprawę jakości leczenia między innymi pacjentów cierpiących na choroby onkologiczne. Bartosz Poliński, prezes zarządu Onkofundacji mówi:
- Misją Onkofundacji Alivia jest pomoc chorym w walce o najlepsze leczenie, zdrowie i dłuższe życie. W chorobach onkologicznych szczególnie ważne jest to, aby dobrze dostosować leczenie do pacjenta, tak aby było skuteczne i niosło ze sobą jak najmniej działań niepożądanych. W dzisiejszych czasach jest to możliwe dzięki analizie wyników badań i leczenia dziesiątek tysięcy pacjentów. Zdajemy sobie sprawę, że dane dotyczące leczenia innych pacjentów mogą przynieść odpowiedzi na wiele pytań i pomóc w leczeniu obecnych pacjentów. Zapewnienie etycznego dostępu do danych medycznych to dla wielu pacjentów onkologicznych nadzieja na skuteczną terapię, więcej czasu z najbliższymi i dłuższe życie.
Dorota Korycińska, Prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej oraz Stowarzyszenia Neurofibromatozy Polska upatruje z kolei w dawstwie danych medycznych nie tylko szansę na rozwój nowych, przełomowych terapii, lecz wskazuje również na fundamentalnie pacjentocentryczne podejście nowego systemu dawstwa:
- System dawstwa danych medycznych tworzony przez Fundację Podaruj Dane jest w naszej ocenie jedynym rozwiązaniem, które gwarantuje dobry dostęp do danych medycznych na cele badawczo-rozwojowe z jednoczesnym poszanowaniem praw pacjenta i wysokim standardem etycznym ich pozyskania. Lepszy dostęp do danych medycznych oznacza zaś więcej nowoczesnych i bezpiecznych produktów leczniczych dla pacjentów.
Więcej o dawstwie danych już niedługo na Health Challenges Congress w Katowicach
9 marca podczas VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach o godzinie 13.00 odbędzie się panel "Dane w medycynie. Po co je zbieramy, skoro nie potrafimy ich wykorzystać?". Dyskusja będzie moderowana przez Ligię Kornowską - Dyrektorka Polskiej Federacji Szpitali i Prezeska Fundacji Podaruj Dane. Prelegenci poruszą ważne zagadnienia, takie jak rola jednostek publicznych w ochronie danych, odpowiedzialność użytkowników i dostawców, jak również temat dawstwa danych i związanych z nim szans.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)