Elektroniczna dokumentacja medyczna: nowy termin, stare problemy

Autor: Marek Dynowski • • 02 października 2016 19:46

Wiadomo, że termin wejścia w życie elektronicznej dokumentacji medycznej jest przesunięty na 1 stycznia 2018. Jest to kolejna zmiana terminu wejścia rozwiązania, które miało zrewolucjonizować sposób gromadzenia i przetwarzania dokumentacji medycznej - przypomina Marek Dynowski, prezes zarządu MEDINET Systemy Informatyczne Grupa Kapitałowa SIMPLE.

Elektroniczna dokumentacja medyczna: nowy termin, stare problemy
Marek Dynowski, prezes zarządu MEDINET Systemy Informatyczne Grupa Kapitałowa SIMPLE

Z perspektywy dotychczasowych doświadczeń trudno nie mieć obaw, czy ten nowy termin zostanie dotrzymany. Szpitale, nawet jeśli są zdecydowane na wprowadzenie nowych rozwiązań, mają jeden zasadniczy problem - finansowanie takiego projektu.

Fundusze europejskie jakie zostały zaplanowane na szeroko pojętą e-administrację, nie zostały jeszcze w znaczącym stopniu uruchomione, przez co wstrzymywane są działania szpitali.

W dalszym ciągu dużym problemem jest nieokreślona perspektywa dla platformy P1, która miała być głównym elementem spinającym dokumentację z jednostek ochrony zdrowia. Brak sprawnych działań w tym zakresie spowoduje, że największa wartość z wprowadzenia e-dokumentacji zostanie zatracona. Szansą na zachowanie założonej funkcjonalności, chociaż w ograniczonym zakresie, są platformy regionalne.

Część tych projektów została uruchomiona jeszcze w poprzedniej perspektywie finansowej, a prace nad kolejnymi, w pozostałych regionach zaczynają nabierać tempa. Przy optymistycznym spojrzeniu, można zakładać, że w wybranych regionach szpitale będą mogły wymieniać między sobą dokumentację pacjentów w sposób elektroniczny.

Wiadomo, że w większości przypadków pacjenci leczą się w szpitalach mieszczących się w rejonie zamieszkania, stąd też sami powinni odczuć korzyści wynikające z rozwoju platform regionalnych. Trzeba tylko pamiętać, aby standardy wykorzystywane w platformach regionalnych pozwalały je później zintegrować z system centralnym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum