Elektroniczna dokumentacja medyczna ma być obowiązkowa od 1 lipca. Lekarze pilnie potrzebują szkoleń

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia22 czerwca 2021 15:23

Czy od 1 lipca br. wszystkie placówki będą gotowe do wymiany e-dokumentacji medycznej? Im bliżej tej ustawowej daty, tym więcej pojawia się wątpliwości.

Łukasz Borzęcki: elektroniczną dokumentację medyczną lekarz musi stworzyć w odpowiedni sposób; FOT. Materiały prasowe
  • Już od 1 lipca część dokumentacji medycznej objęta zostanie jej obowiązkową wymianą między placówkami w postaci elektronicznej
  • Elektroniczną dokumentację medyczną (EDM) lekarz musi stworzyć w odpowiedni sposób
  • W tym zakresie nadal potrzebne są szkolenia dla personelu medycznego - przyznaje Łukasz Borzęcki z CGM Polska

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia, od 1 lipca 2021 r. obowiązkową wymianą (w elektroniczny sposób) między wszystkimi placówkami medycznymi w Polsce objęte zostaną cztery grupy dokumentów: informacja o rozpoznaniu choroby; informacja dla lekarza kierującego; karta informacyjna z leczenia szpitalnego; opisy badań diagnostycznych.

Wymiana EDM między placówkami wciąż jest wyzwaniem

Czy wszystkie szpitale są już do tego odpowiednio przygotowane? O to zapytaliśmy Łukasza Borzęckiego, dyrektora rozwoju produktów CompuGroup Medical Polska.

- Zdecydowana większość szpitali, dla których realizujemy projekt e-usług* to placówki, w których wiele lat temu wdrożyliśmy nasz system CGM CLININET. Są to szpitale bardzo zaawansowane pod względem informatycznym, także nagradzane za swój wysoki poziom cyfryzacji, jak chociażby Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie czy Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku - odpowiedział Łukasz Borzęcki.

- Jako firma jesteśmy przygotowani na datę 1 lipca (tego dnia wchodzi obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, jej wymiany i umieszczania na centralnej platformie P1 - przyp. red.) - zaznaczył ekspert.

- Niektóre szpitale, z którymi współpracujemy już przekazują informacje o zdarzeniach medycznych do centralnego systemu P1, czyli do Systemu Informacji Medycznej (SIM). Część szpitali także już indeksuje elektroniczną dokumentację medyczną (EDM) do platformy P1 - wskazał.

- Wydaje się jednak, że największym wyzwaniem pozostaje wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej pomiędzy możliwie największą liczbą podmiotów leczniczych - przyznał dyrektor Borzęcki.

Teoretycznie od 1 lipca wszystko powinno działać

- Na niedawnym spotkaniu z naszym potencjalnym partnerem zapytano mnie, czy system umożliwi, np. dostęp do wyników badań diagnostycznych pacjenta wykonanych w innej placówce. Odpowiedziałem, że - teoretycznie - od 1 lipca będzie taka możliwość. Nie jestem jednak pewien, czy od tej daty wszystkie placówki będą gotowe do wymiany tego rodzaju danych - stwierdził Łukasz Borzęcki.

- Szpitalne systemy informacyjne automatycznie przekażą do centralnego systemu P1 informacje o zdarzeniach medycznych. W tym zakresie w zasadzie nie jest potrzebna ingerencja użytkownika - dodał.

- Pewien problem dotyczy natomiast indeksacji elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Szpitalny system wprawdzie zaindeksuje automatycznie EDM w Systemie Informacji Medycznej, jednak tu już konieczny jest udział użytkownika. Lekarz musi stworzyć e-dokumentację w odpowiedni sposób. Na tym właśnie etapie nadal mogą występować pewne perturbacje - powiedział Łukasz Borzęcki.

Czytaj także: E-dokumentacja medyczna. Od 1 lipca będzie obowiązkowa. A w szpitalach wciąż drukują na potęgę

Dokumenty nadal są drukowane

- Co prawda obowiązek tworzenia trzech pierwszych grup dokumentów w ramach EDM (w tym karty informacyjnej z leczenia szpitalnego, odmowy hospitalizacji oraz informacji dla lekarza kierującego) wprowadzono już 2,5 roku temu, a od ponad roku obowiązek ten dotyczy także opisu badań diagnostycznych, ale wciąż wiele placówek nie sporządza tej części dokumentacji w postaci elektronicznej - przypomina nasz rozmówca.

- Oczywiście każdy pacjent w Polsce otrzymuje kartę informacyjną z leczenia szpitalnego, jednak z reguły wciąż w tradycyjnej, papierowej postaci. W tym zakresie nadal więc potrzebne są szkolenia dla personelu medycznego - zwraca uwagę dyrektor rozwoju produktów CGM Polska

Dodaje: - Mam nadzieję, że istotną zachętą dla lekarzy do tworzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, będzie właśnie możliwość, a zarazem obowiązek jej wymiany między placówkami od 1 lipca tego roku i wynikające z tego korzyści - podsumowuje Łukasz Borzęcki.

Wszystkie wypowiedzi pochodzą z sesji "Wyzwania e-Zdrowia 2021" podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 14-16 czerwca). Zobacz filmowy skrót z tej debaty:

* Realizowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt e-usług to ogromne przedsięwzięcie, w którym biorą udział 52 szpitale. Projekt o wartości ponad 144,7 mln zł jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa pt. "Wprowadzenie nowoczesnych e-usług w podmiotach leczniczych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum