Elektroniczna dokumentacja medyczna: jak to działa za granicą?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2014 08:35

Informatyzacja ochrony zdrowia przebiega w Polsce powoli. W USA i w Wielkiej Brytanii już od kilku lat lekarze używają urządzeń mobilnych w procesie leczenia.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, lekarze i pielęgniarki, dzięki urządzeniom mobilnym, są w stanie uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej, recept i narzędzi wspierających diagnozowanie chorób. Jak działa to w praktyce można pokazać na przykładzie Stockport NHS Foundation Trust - sieci szpitali i przychodni świadczących usługi dla ponad 500 tysięcy pacjentów rocznie.

Jest to jedna z niewielu firm w Wielkiej Brytanii, które mogą dostarczać drogą elektroniczną dokumentację medyczną pacjentów do lekarzy spoza szpitala. Gdy pacjent zostaje wypisany ze szpitala, zapis podsumowania jego wizyty jest  wprowadzany ręcznie do systemu i przesyłane drogą elektroniczną do lekarza domowego.

Do systemu komputerowego trafia opis leczenia oraz informacje o podanych lekach i przeprowadzonych konsultacjach lekarskich. Elektroniczna karta pacjenta jest wysyłana tam, gdzie aktualnie jest leczony pacjent a dane udostępniane są lekarzowi, który aktualnie prowadzi chorego.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum