Elektroniczna dokumentacja medyczna. Wiemy, czym jest? Ekspert: z tą wiedzą bywa różnie

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia25 czerwca 2021 11:30

Nadal spotykamy się z wręcz zaskakującymi interpretacjami dotyczącymi tego, czym jest elektroniczna dokumentacja medyczna - przyznaje Grzegorz Mródź, prezes Kamsoft SA.

Grzegorz Mródź, prezes Kamsoftu na HCC 2021: - Z wiedzą o EDM bywa różnie; FOT. PTWP
  • Elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM) zapewnia kompletną, wiarygodną i aktualną informację o tym, co się dzieje z pacjentem - mówi Grzegorz Mródź
  • Od 1 lipca 2021 r. prowadzenie i wymiana EDM między placówkami medycznymi stanie się obowiązkowa
  • Rynek Zdrowia rozmawia z placówkami medycznymi i dostawcami systemów informatycznych o stanie przygotowań do tej cyfrowej rewolucji w naszej opiece zdrowotnej

Od 1 lipca 2021 r. prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (informacja o rozpoznaniu choroby; informacja dla lekarza kierującego; karta informacyjna z leczenia szpitalnego; opisy badań diagnostycznych), a także jej wymiana i raportowanie zdarzeń medycznych w centralnym systemie P1 będzie obligatoryjne.

Rynek Zdrowia rozmawia, między innymi z placówkami medycznymi oraz dostawcami systemów informatycznych o stanie przygotowań do tej cyfrowej rewolucji w naszej opiece zdrowotnej.

Rzetelna wiedza o zdrowiu pacjentów

- Są podmioty, które od lat wdrażały różnego rodzaju rozwiązania informacyjne, wiele z tych narzędzi funkcjonuje na rynku już od dłuższego czasu. Natomiast w toku wdrażania elektronicznej dokumentacji medycznej są one rozwijane - zaznacza Grzegorz Mródź, prezes Kamsoft SA.

Dodaje: - Bardzo ważne jest to, że oprócz zwiększonego zainteresowania takimi rozwiązaniami podczas pandemii, obserwujemy coraz większe zrozumienie celów, dla których one zostały stworzone Powstał bowiem pewien kontekst ułatwiający korzystanie z tych narzędzi. Podobnie jest z prowadzeniem elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM)

- Muszę przyznać, że personel medyczny coraz lepiej zdaje sobie sprawę czym jest i do czego służy EDM, że nie są to dokumenty księgowe, ale nośniki bardzo rzetelnej wiedzy o zdrowiu pacjentów, a technologia pozwala dziś przekazywać te informacje w sposób bezpieczny, a przede wszystkim wiarygodny - podkreśla ekspert.

- Wcześniej mieliśmy z tym pewne problemy, ponieważ źródła, zakres oraz forma tych informacji nie były w pełni weryfikowane. Dziś jest zupełnie inaczej. Rozwiązania są nastawione na to, by gromadzone informacje były przydatne w procesie leczenia - zaznacza.

Prezes Mródź zgadza się z postulatem dalszego prowadzenia intensywnej edukacji dotyczącej EDM. - Nadal spotykamy się z różnego rodzaju, niekiedy wręcz zaskakującymi interpretacjami dotyczącymi tego, czym jest elektroniczna dokumentacja medyczna - przyznaje.

Szkolimy, tłumaczymy, odpowiadamy na pytania

- Na przykład wciąż pokutuje przekonanie, że e-dokumentacja medyczna jest przede wszystkim nastawiona na obszar związany z publiczną ochroną zdrowia. Zdarza się, że osoby świadczące komercyjne usługi medyczne są zdziwione, że EDM dotyczy również ich działalności - stwierdza Grzegorz Mródź.

- Spotykamy się też czasami z błędną opinią, że EDM jest jakąś przetworzoną statystyką dostępną w internecie, a nie rzeczywistym dokumentem, wytworzony i podpisanym (elektronicznie) przez lekarza. Dlatego od kilku tygodni prowadzimy szkolenia dotyczące elektronicznej dokumentacji medycznej. Cieszą się ogromną popularnością. Skorzystało już z nich ponad 2,5 tys. użytkowników - podaje prezes Kamsoftu.

- Staramy się podczas tych szkoleń udzielać konkretne odpowiedzi na konkretne pytania uczestników - naszych klientów i użytkowników systemów informacyjnych. Jako Kamsoft mamy już 1 tys. użytkowników, którzy funkcjonują w systemie EDM (stan na 15 czerwca 2021 r.) i zarejestrowali dotychczas ok. 4 mln zdarzeń na centralnej platformie P1 - informuje prezes Mródź.

- EDM zapewnia kompletną, wiarygodną i aktualną informację o tym, co się dzieje z pacjentem. Oczywiście te dane udostępniane są w bezpieczny sposób, między innymi za zgodą pacjenta lub w związku z innymi przesłankami. Jednym z ważniejszych zadań EDM jest zapewnienie, m.in. lekarzom możliwości szybkiego dostępu do dokumentacji medycznej, aby jak najwięcej czasu mogli poświęcić na leczenie pacjentów - podsumowuje Grzegorz Mródź.

Wszystkie wypowiedzi pochodzą z sesji „Wyzwania e-Zdrowia 2021” podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 14-16 czerwca).

Czytaj także: E-dokumentacja medyczna. Naczelna Rada Lekarska apeluje o "okrągły stół" ws. cyfryzacji

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum