Ekspert: ustawa o cyberbezpieczeństwie dotyczy m.in. ochrony zdrowia

Autor: wnp.pl/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2019 17:25

- Obowiązująca od 1 sierpnia 2018 roku ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa obejmuje podmioty działające m.in. w sektorze energetycznym, ochrony zdrowia, bankowości, w transporcie, wodociągach, telekomunikacji i administracji publicznej - przypomina w rozmowie z portalem wnp.pl Przemysław Szczurek, product manager ds. bezpieczeństwa informacji TÜV NORD Polska.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Ekspert zwraca uwagę, że według danych z raportu McAfee, w 2017 r. działalność cyberprzestępców przyniosła na świecie około 600 mld dolarów strat, tj. około 0,8 proc. światowego PKB. Ale bardziej niepokojące jest, że liczby te rosną. W 2014 r. koszty te szacowano na 445 mld dolarów. Wielu kosztów nie da się precyzyjnie oszacować, np. kosztów wizerunkowych.

Zdaniem Przemysława Szczurka w ostatnich latach zmieniło się postrzeganie tego, co jest w organizacji ważne: - Dzisiaj są to informacje. Rozsądek nakazuje je chronić. Stąd coraz większa świadomość ryzyka. Jednocześnie przybywa ataków, bo coraz więcej urządzeń „podpiętych” jest do internetu - zwraca uwagę.

Zaznacza, że głównym standardem dotyczącym m.in. ochrony danych w firmach czy instytucjach jest norma 27001. Mówi ona o zarządzaniu bezpieczeństwem informacji.

- Nie chodzi tu o budowanie Pentagonu, ale świadome podejście do tej wrażliwej materii. ISO 27001 to standard przeznaczony dla dowolnego rodzaju organizacji: od kilkuosobowej firmy do dużego holdingu, który ma swoje przedstawicielstwa na całym świecie. Branża nie ma tu także znaczenia. Norma i wymagania przez nią stawiane są uniwersalne. Nic lepszego na razie na rynku się nie pojawiło - podkreśla ekspert.

Przemysław Szczurek zwraca uwagę, że ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (została podpisana przez prezydenta 1 sierpnia 2018 r.). „nakłada ona na operatorów usług kluczowych obowiązek ich zabezpieczenia”. Ustawą objęte są organizacje działające m.in. w sektorze energetycznym, ochrony zdrowia, bankowości, w transporcie, wodociągach, telekomunikacji i administracji publicznej.

Więcej czytaj: TUTAJ

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum