Eksperci: większość państw WHO wdraża narodowe strategie e-zdrowia

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2019 15:37

Na całym świecie e-zdrowie rozwija się dynamicznie. Już 69% państw członkowskich WHO deklaruje inwestycje finansowe we wdrażanie narodowych strategii zdrowia cyfrowego, z kolei 59% zaimplementowało elektroniczny rekord pacjenta - przypominali eksperci podczas XXIV Kongresu OSOZ w Katowicach.

Eksperci: większość państw WHO wdraża narodowe strategie e-zdrowia
Podczas sesji otwarcia XXIV Kongresu OSOZ w Katowicach

- Sztuczna inteligencja zmienia nasz świat, podobnie jak niegdyś czyniły do silnik parowy lub energia elektryczna - mówił podczas katowickiego Kongresu OSOZ wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, podkreślając, że na cyfryzacji skorzystamy wszyscy, zarówno pracownicy ochrony zdrowia, jak i pacjenci.

Eksperci przypominali w trakcie kongresowych debat, że na całym świecie e-zdrowie rozwija się dynamicznie. Już 69% państw członkowskich WHO deklaruje inwestycje finansowe we wdrażanie narodowych strategii zdrowia cyfrowego, z kolei 59% zaimplementowało elektroniczny rekord pacjenta.

Choć w Polsce jesteśmy dopiero na bazowym etapie informatyzacji zdrowia, kolejne innowacje rewolucjonizują sposób diagnozowania pacjenta, leczenia i profilaktyki: wirtualna rzeczywistość, Internet Rzeczy, blockchain, mobilne aplikacje zdrowotne czy urządzenia ubieralne mierzące parametry zdrowia.

Według badań, 9 na 10 amerykańskich lekarzy widzi korzyści z wprowadzenia wirtualnej opieki nad pacjentem. Szybko rosnąca liczba technologii jest sporym wyzwaniem w kontekście społecznym - zdolność ich adaptacji przez człowieka jest o wiele wolniejsza niż szybkość pojawiania się innowacji. Janusz Cieszyński zaznaczył, że Ministerstwo Zdrowia traktuje e-zdrowie jako jeden z priorytetów. Wdrażane rozwiązania, w tym e-ZLA, e-skierowanie, e-recepta, e-krew, e-dokumentacja medyczna czy Internetowe Konto Pacjenta mają udrożnić funkcjonowanie całego systemu.

Dr inż. Zygmunt Kamiński, prezes KAMSOFT S.A. zwrócił uwagę na ogromną rolę profilaktyki, dzięki której można ochronić pacjenta przed koniecznością korzystania z medycyny naprawczej, w tym leczenia szpitalnego, gdzie skuteczność terapeutyczna nie zawsze jest zadowalająca, koszty - ogromne, a skutki uboczne dla pacjenta bywają dotkliwe.

- Jest oczywiste, że im więcej zespół operacyjny lub lekarz prowadzący dowiedzą się o historii zdrowia danego pacjenta, tym będą lepsze rokowania dla planowanej operacji i leczenia - mówił prezes Zygmunt Kamiński. - Stąd też naturalna potrzeba informatyzacji, dzięki której lekarze dysponują pełnymi informacjami o zdrowiu pacjenta, a procesy ochrony zdrowia stają się bardziej skoordynowane.

- Z punktu widzenia farmaceuty, dostęp do danych jest podstawą skutecznej opieki farmaceutycznej. Nie można zapomnieć o interoperacyjności oraz standaryzacji informacji, aby poszczególne systemy i rozwiązania mogły się ze sobą komunikować i wymieniać informacjami - podkreślał.

- Już dzisiaj można sobie wyobrazić inteligentny robot diagnostyczny, który na podstawie aktualnych parametrów zdrowia i historii leczenia określonego pacjenta, a także na podstawie obserwacji zdrowia podobnych pacjentów oraz uwarunkowań społecznych, potrafi zdefiniować bardzo trafną diagnozę, znacznie trafniejszą niż diagnoza lekarza - zwraca uwagę dr inż. Zygmunt Kamiński.

W jego opinii sztuczna inteligencja odegra kluczową rolę także w profilaktyce. Na podstawie danych o trybie życia i rozpoznanych chorób, systemy AI mogą podpowiadać optymalny tryb życia. Prezes KAMSOFT S.A. przedstawił takie rozwiązanie pod postacią tzw. Heckonów - osobistych doradców zdrowotnych.

W ramach XXIV Kongresu OSOZ (Katowice, 9 kwietnia 2019 r.) odbyło się 10 sesji tematycznych omawiających kwestie cyfryzacji z punktu widzenia poszczególnych grup zawodowych i procesów: medycyna, farmacja, pielęgniarstwo szpitalne, diagnostyka laboratoryjna, stomatologia kliniczna, zarządzanie szpitalem, farmacja otwarta, grupy apteczne, producenci i dostawcy leków oraz zdrowie publiczne.

W kongresie wzięło udział 900 uczestników, ponad 70 prelegentów i 21 wystawców. W Strefie Nauki można było m.in. założyć Internetowe Konto Pacjenta, poznać nowości w oprogramowaniu dla medycyny i farmacji, jak przykładowo rozwiązania chmurowe i aplikacje mobilne; dowiedzieć się, jak wystawić e-receptę i co nowego oferują polskie startupy.

Kongres OSOZ zwieńczyła uroczysta Gala, podczas której ogłoszono wyniki corocznego Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia. Ponad 1100 uczestników zgromadzonych w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach powitał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Złote, srebrne i brązowe statuetki w pięciu kategoriach wręczyli członkowie Kapituły oraz Dyrektor Komitety Naukowego OSOZ - dr inż. Zygmunt Kamiński.

Organizatorem Kongresu OSOZ oraz Gali Liderów Ochrony Zdrowia jest czasopismo OSOZ Polska i OSOZ World, a sponsorem głównym - KAMSOFT S.A. Kolejna edycja Kongresu OSOZ odbędzie się za w 2021 roku.

Jednym z patronów medialnych kongresu był Rynek Zdrowia. Do tematyki poruszanej w trakcie tego wydarzenia będziemy wracać w publikacjach w portalu rynekzdrowia.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum