×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Eksperci: telemedycyna ma przyszłość, konieczne jej wspieranie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 listopada 2015 14:34

Brak powszechnej wiedzy o możliwościach zastosowania rozwiązań telemedycznych oraz niedostatek rozwiązań dot. ich finansowania to główne przeszkody rozwoju przyszłościowego rynku usług telemedycznych - oceniają eksperci.

Eksperci: telemedycyna ma przyszłość, konieczne jej wspieranie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O korzyściach płynących m.in. z bezpiecznego przesyłania danych medycznych na odległość rozmawiano we wtorek (17 listopada) w Warszawie podczas zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG) debaty "Telemedycyna - nowe kierunki rozwoju medycyny".

Telemedycyna, jak wskazywali uczestnicy spotkania, może przynieść korzyści wielu środowiskom - pacjentom, lekarzom i pielęgniarkom oraz politykom zajmujących się systemem ochrony zdrowia.

Potencjalne korzyści dla pacjentów to m.in. poprawa bezpieczeństwa m.in. poprzez telemonitoring, ułatwienie dostępu do lekarza poprzez telekonsultacje i do informacji o procesie leczenia np. poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Personel medyczny dzięki telemedycynie może zyskać dostęp do zintegrowanej wiedzy o leczeniu dzięki IKP, możliwość analizy wielu gromadzonych danych w ramach Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM), pomiary w czasie rzeczywistym parametrów życiowych pacjenta i dostęp do wiedzy dzięki e-learningowi. Pozytywy dla decydentów to np. dostęp do informacji przydatnych przy podejmowaniu decyzji zdrowotnych i epidemiologicznych.

Telemedycyna, jak wskazywali paneliści m.in. prof. Ryszard Piotrowicz z Instytutu Kardiologii w Aninie, może mieć zastosowanie do wielu celów m.in. profilaktyki, diagnostyki, terapii, rehabilitacji oraz nauki i dydaktyki.

Niestety, jak ocenił prezes KIG Andrzej Arendarski, barier ograniczających telemedycynę jest obecnie niemało. Wskazał m.in. na brak świadomości - wśród pacjentów i personelu medycznego - możliwości jakie niesie telemedycyna; ograniczenia związane z utrudnieniami w dostępie do internetu; brak zaufania pacjentów, szczególnie osób starszych oraz kwestie dotyczące sposobu finansowania świadczeń ze środków publicznych.

Uczestnicy debaty podkreślali, że telemedycyna jest z powodzeniem wykorzystywana w wielu obszarach systemu ochrony zdrowia.

Prof. Henryk Skarzyński z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu podał jako przykład stworzoną przez siebie Ogólnopolską Sieć Teleaudiologii. Umożliwia ona pooperacyjną opiekę nad pacjentami z wszczepionymi implantami słuchowymi, na odległość.

Paneliści przypominali podczas debaty, że w ostatnim czasie stworzono ramy prawne poprzez uchwalenie przepisów dot. m.i. funkcjonowania tzw.platformy e-zdrowie. Przypominali także, że kilka tygodni temu NFZ uruchomiło finansowanie telekonsultacji kardiologicznych i geriatrycznych dla pacjentów Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum