Eksperci Deloitte: medycynę przyszłości zdefiniują technologie ery cyfrowej

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2019 20:41

Firmy medtech szczególną uwagę zwracają na rozwój sprzętu medycznego. Według opinii ekspertów Deloitte, w ciągu najbliższych lat dane zebrane z tych urządzeń będą bardziej wartościowe niż samo wyposażenie.

Fot. Fotolia

Z raportu firmy doradczej Deloitte "Winning in the future of Medtech" wynika, że choć wiele firm z sektora medycznego jest dobrze przygotowanych do zaspokajania zdrowotnych potrzeb klientów w erze cyfrowej, to będą w tym zakresie potrzebować wsparcia.

Zdolność do wykorzystania uzyskanych informacji, umiejętne zarządzanie danymi stanie się czynnikiem wyróżniającym firmy medyczne na tle konkurencji - uważają eksperci.

- Zamiast koncentrować się wyłącznie na tym, jak skutecznie leczyć choroby, sektor medyczny skupi się w przyszłości przede wszystkim na ich diagnozowaniu na jak najwcześniejszym etapie. Medycynę przyszłości zdefiniują technologie ery cyfrowej takie jak sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość, a także coraz większa ilość możliwych do pozyskania danych oraz współpraca z firmami technologicznymi spoza branży zdrowotnej - uważa Maciej Dalecki, dyrektor w dziale doradztwa finansowego Deloitte, cytowany w informacji przekazanej mediom.

Eksperci Deloitte przewidują, że technologie zrewolucjonizują branżę medyczną w trzech obszarach: zarządzaniu danymi, zapewnieniu dobrego samopoczucia pacjentów i w upowszechnieniu dostępu do opieki zdrowotnej.

W ramach badania aż 80 proc. ankietowanych ekspertów z rynku medycznego, technologicznego, startupów zadeklarowało, że znaczący wkład w rozwój medycyny przyszłości wniesie sztuczna inteligencja (AI), robotyka - 53 proc. i nanotechnologia - 47 proc. Przy wdrażaniu nowych mechanizmów organizacje będą jednak potrzebowały pomocy ze strony inwestorów na rynku technologii konsumenckich (consumer tech).

Firmy z sektora medtech prawdopodobnie odegrają znaczącą rolę w redukcji kosztów leczenia, optymalizacji pracy chirurgów i poprawie wyników leczenia.

Zdaniem 72 proc. badanych, aby zmaksymalizować swój wpływ na całokształt świadczonych usług, firmy z tego obszaru powinny oferować zdalne monitorowanie pacjentów. Z kolei 67 proc. uważa, że wiodącą rolę pełnić będzie przechowywanie i integracja uzyskanych danych, co umożliwi lekarzom trafniejsze podjęcie decyzji dotyczących zdrowia badanych. Ponadto, 45 proc. osób stwierdziło, że firmy z sektora medycznego mogą pomóc w osiąganiu lepszych wyników poprzez poprawę wydajności klinicznej.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum