Eksperci: Chiny najczęstszym sprawcą cyberataków szpiegowskich w ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2019 16:56

Chiny mogą być obecnie najczęstszym sprawcą cyberataków o podłożu szpiegowskim w sektorze ochrony zdrowia - uważają eksperci z firmy FireEye, którzy podkreślają, że nie jest to jedyne ryzyko, z jakim obecnie musi mierzyć się branża ochrony zdrowia w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Sprzedaż danych zdrowotnych i osobowych na czarnych rynkach internetowych jest zjawiskiem nagminnym Fot. Archiwum

Według specjalistów działania cyberszpiegowskie Chin w dużej mierze ukierunkowane są na sektor badań onkologicznych.

Cyberszpiegostwo znalazło się w pierwszej trójce poważnych zagrożeń dla opieki zdrowotnej obok ryzyka kradzieży danych oraz cyberataków zakłócających bądź uniemożliwiających prawidłowe działanie placówek sektora.

Jak wskazują eksperci, bazy danych wykradzionych z systemów opieki zdrowia można kupić na internetowym czarnym rynku już za dwa tysiące dolarów. W zbiorach tych bardzo często znajdują się osobiste informacje dotyczące pacjentów, takie jak ich adresy e-mail, numery dokumentów tożsamości i ubezpieczenia społecznego, a także dane o historii chorób. Najczęściej ryzyko to łączone jest obecnie z placówkami ochrony zdrowia z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Indii.

Według głównego analityka FireEye Luke'a McNamary niska cena baz danych pokazuje, jak łatwy jest dostęp cyberprzestępców do zawartych w nich informacji. Sprzedaż danych zdrowotnych i osobowych na czarnych rynkach internetowych jest zjawiskiem nagminnym - ocenia specjalista, cytowany przez serwis Infosecurity.

Wykradaniem tych danych często zajmują się hakerzy działający na zlecenie rządów państw. FireEye zaobserwowało znaczącą liczbę ataków prowadzonych przez państwa takie jak Chiny, Wietnam i Rosja. Chiny wzbudziły jednak u ekspertów szczególne zainteresowanie ze względu na swoje zaangażowanie w pozyskiwanie danych poświęconych opiece onkologicznej i badaniom z tej dziedziny medycyny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum