EDM, teleopieka i budowa algorytmów sztucznej inteligencji. Minister o wyzwaniach w e-zdrowiu

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia29 listopada 2022 14:00

- Wyzwaniem jest zbudowanie algorytmów sztucznej inteligencji, które będą potrafiły wykorzystać cały zakres danych, z którymi mamy do czynienia, ale wykorzystać go w kontekście leczniczym, czyli wspomagając decyzję lekarza. Algorytmy powinny podpowiadać, dawać opcje wyboru, ogarniać ten skomplikowany, kompleksowy świat danych, który opisuje pacjenta - mówił podczas inauguracji konferencji Perspektywy e-Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski.

EDM, teleopieka i budowa algorytmów sztucznej inteligencji. Minister o wyzwaniach w e-zdrowiu
Minister zdrowia Adam Niedzielski, Fot. Shutterstock
  • - Punkt, w którym jesteśmy w rozwoju systemu e-zdrowia to dobry moment, aby pomyśleć, co dalej - przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Funkcjonujący system opieki zmaga się bowiem obecnie z problemem "odwróconej piramidy" i "nieproporcjonalności usług"
  • Minister wymienił trzy filary piramidy zdrowotnej w zakresie digitalizacji: e-dokumentacja, teleopieka oraz przetwarzanie danych i budowa algorytmów sztucznej inteligencji

Cyfryzacja opieki zdrowotnej musi być realizacją świadomego planu

- Systematyczne prowadzenie dyskusji na ten temat, gdzie jesteśmy i gdzie zdążamy, jest bardzo ważne, żeby nasze działanie w zakresie cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej było realizacją świadomego planu - mówił podczas otwarcia konferencji Perspektywy e-Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski.

- W gruncie rzeczy przez ostatnie lata realizujemy ten plan bardzo skutecznie: na tle innych państw Europy wypadamy bardzo pozytywnie. Kiedy odwiedzam swoich kolegów w innych krajach europejskich i pokazuję na telefonie komórkowym Moje IKP - któremu oczywiście cały czas brakuje funkcjonalności - jest to naprawdę odbierane jako ogromne osiągnięcie, że na poziomie telefonu komórkowego można posiadać pewne okno na swój świat zdrowia, mieć konkretne propozycje, chociażby z zakresu profilaktyki i przede wszystkim - może już nie bezpośrednio na telefonie, ale już na Moim IKP - mieć dostęp do własnych danych zdrowotnych - podkreślił minister.

- Myślę, że punkt, w którym jesteśmy, gdzie moglibyśmy powiedzieć, że mamy zrealizowanych naprawdę bardzo dużo usług, jeżeli chodzi o skalę porównywalności z innymi państwami na świecie, mógłby nas prowadzić do pewnego rodzaju samozadowolenia i stwierdzenia, że dużo osiągnęliśmy, dużo zrobiliśmy, mamy fundamenty w postaci e-recepty, e-skierowania, elektronicznej dokumentacji i procesu jej wymiany, mamy aplikację na telefonach komórkowych, która przynajmniej z części usług IKP pozwala korzystać, mamy ponad 10 milionów - bo nie pamiętam dokładnej liczby - użytkowników IKP, bo tyle jest zarejestrowanych kont i to jest właśnie bardzo dobry moment, bardzo dobra chwila na to, żeby przemyśleć, co dalej - zauważył Niedzielski.

Nieproporcjonalność usług problemem polskiego systemu opieki zdrowotnej

Minister obiecał, że resort "na pewno nie spocznie na laurach". - Na pewno nie będziemy traktowali tego punktu w czasie, w którym jesteśmy, jako punktu nasycenia sukcesami - dodał. Zaproponował schemat myślenia o tym, co resort będzie robił dalej, nawiązujący do popularnego konceptu w systemie opieki zdrowotnej, czyli do piramidy świadczeń.

- Mamy tam określone pewne proporcje. Podstawą powinna być profilaktyka, szerzej niż sama podstawowa opieka zdrowotna, potem mamy podstawową opiekę, leczenie ambulatoryjne i szpitalnictwo - wyliczał.

W ocenie Niedzielskiego problemem, który mamy w przedstawionym zakresie w Polsce, jest "odwrócona piramida" i "nieproporcjonalność usług".

- Ale koncepcja piramidy, gdzie budujemy fundamenty, na których nadbudowujemy kolejne poziomy - w tym przypadku digitalizacji - jest ogromnie ważna i myślę, że ona porządkuje pewną strukturę myślenia o tym, co dalej - mówił minister.

Trzy stopnie piramidy potrzeb w zakresie digitalizacji opieki zdrowotnej

- Jeżeli popatrzymy na to, co zrobiliśmy, można powiedzieć, że zbudowaliśmy bardzo solidne fundamenty. Te bardzo solidne fundamenty to są wszystkie usługi e-zdrowia, które w gruncie rzeczy bazują na e-dokumentacji - być może chronologicznie pojawiła się na końcu, ale w zasadzie to ona jest największym fundamentem w systemie opieki zdrowotnej. Generowanie dokumentacji w sposób elektroniczny, wymienianie tej dokumentacji powinno być fundamentem, na którym budowane są e-usługi, które w zasadzie częściowo wprowadzaliśmy wcześniej: e-recepta, e-skierowanie, e-zwolnienie lekarskie też należy traktować jako tę część. To jest ten fundament piramidy digitalizacji zdrowia - wymieniał.

- Drugim jej poziomem jest teleopieka, ale nie rozumiana w standardowych kategoriach, z jakimi mieliśmy do tej pory zawsze do czynienia - czyli ten przysłowiowy lekarz udzielający porady przez telefon - tylko mówimy tutaj o całej koncepcji teleopieki, która przenosi ciężar świadczenia usług medycznych bezpośrednio z konieczności wizyty w przychodni czy w szpitalu na możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii. O ile na tym pierwszym poziomie mamy całą P1 i usługi z nią związane, drugim poziomem piramidy digitalizacji jest nasz program Domowej Opieki Medycznej: program, który ma rozwijać wszystkie projekty i programy zdalnej opieki monitorowania stanu zdrowia w sposób zaawansowany, gdzie nie mówimy tylko o udzieleniu porady, ale o mierzeniu i monitorowaniu parametrów zdrowotnych czy parametrów życiowych - podkreślił.

Trzeci poziom, który w ocenie ministra Niedzielskiego jest najbardziej zaawansowany, to kwestia przetwarzania danych i budowy algorytmów sztucznej inteligencji.

- Żeby mieć te dane, muszą dobrze funkcjonować poziomy fundamentalne - ten pierwszy e-zdrowia, poziom teleopieki - bo on pozwala interweniować, ale wzmocnieniem i najważniejszym poziomem zaawansowania w piramidzie jest przetwarzanie danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - tłumaczył szef resortu zdrowia.

- Na trzecim, najwyższym poziomie zaawansowania digitalizacyjnego - przynajmniej na ten moment - wyzwaniem jest zbudowanie takich algorytmów sztucznej inteligencji, które będą potrafiły z jednej strony wykorzystać cały ten zakres danych, z którymi mamy do czynienia, ale wykorzystać go w kontekście leczniczym, czyli wspomagając decyzję lekarza, bo ostatecznie będzie to zawsze decyzja lekarza, ale algorytmy powinny podpowiadać, dawać pewne opcje wyboru, ogarniać ten skomplikowany, kompleksowy świat danych, który opisuje pacjenta - podkreślił minister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze