EDM pacjenta dostępna dla lekarza specjalisty. Jest projekt ustawy

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP15 września 2021 08:34

EDM. Lekarz specjalista będzie miał wgląd do elektronicznej dokumentacji medycznej swojego pacjenta. O gotowym projekcie ustawy w tym zakresie poinformowała wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Lekarz specjalista będzie miał wgląd do EDM pacjenta. Fot. Shutterstock
  • EDM. Lekarz specjalista będzie miał wgląd do elektronicznej dokumentacji medycznej swojego pacjenta
  • O gotowym projekcie ustawy w tym zakresie poinformowała wiceminister zdrowia Anna Goławska podczas wtorkowej (14 września) komisji polityki senioralnej
  • Wiceminister przypomniała o rozszerzaniu katalogu elektronicznej dokumentacji medycznej
  • Zapowiedziała projekt ustawy, zgodnie z którą pacjent wybierając się do danego specjalisty, automatycznie będzie wyrażał zgodę na dostęp do dokumentacji
  • Zaznaczyła także, że obecnie prowadzony jest pilotaż rozszerzający domową opiekę medyczną o program elektronicznych stetoskopów

EDM pacjenta dostępna dla lekarza specjalisty. Jest projekt ustawy

We wtorek, 14 września, posłowie z komisji polityki senioralnej wysłuchali informacji resortów zdrowia oraz rodziny i polityki społecznej na temat dostępu systemów teleinformatycznych w opiece i monitorowaniu stanu zdrowia osób starszych.

Wiceminister zdrowia Anna Goławska przypomniała, że dla pacjentów przygotowano takie rozwiązania jak e-recepty i e-skierowania, a osoby niekorzystające z internetu mogą kody tych dokumentów otrzymać SMS-em lub w formie wydruku. Rozszerzany jest również katalog elektronicznej dokumentacji medycznej, aby była ona dostępna w jednym miejscu.

- Wiemy, że nadal jest problem z osobami starszymi, które żeby udostępnić dokumentację medyczną lekarzowi specjaliście, muszą na to wyrazić zgodę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Ponieważ mamy dużo sygnałów, że jest to kłopotliwe, przygotowaliśmy projekt ustawy, dzięki któremu zgoda dla lekarza specjalisty będzie niejako automatyczna, czyli przyjmujemy założenie, że w momencie, kiedy pacjent udaje się do danego specjalisty, to automatycznie wydaje mu zgodę na dostęp do jego elektronicznej dokumentacji medycznej. Natomiast gdyby takiej zgody nie chciał wydać, to może zaznaczyć, że nie zgadza się na to, aby ten specjalista widział całość jego dokumentacji medycznej - powiedziała Goławska.

Goławska mówiła również o programie bezpłatnych leków dla seniorów. Zwróciła uwagę, że recepty na bezpłatne leki pacjentom, którzy nie korzystają z IKP, mogą wystawiać lekarze POZ, a niedługo również lekarze specjaliści.

Czytaj: Będzie więcej e-skierowań. MZ poszerza wykaz. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 października

Domowa opieka medyczna. Nadchodzą zmiany

Wiceminister poinformowała, że planowana jest również dalsza rozbudowa programu domowej opieki medycznej. "Rozpoczęliśmy od wysyłania pulsoksymetrów dla osób, które są zakażone wirusem COVID-19. Dla wszystkich osób powyżej 50. roku życia automatycznie te pulsoksymetry są wysyłane [...], a pozostałe osoby mogły zgłosić się przez stronę internetową lub przez infolinię domowej opieki medycznej" - powiedziała.

Dodała, że obecnie prowadzony jest pilotaż rozszerzający domową opiekę medyczną o program elektronicznych stetoskopów. E-stetoskop jest w stanie przekształcić dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne. Sygnały te są następnie przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza. Badanie płuc pacjent wykonuje samodzielnie na podstawie prostych komunikatów urządzenia elektronicznego, a lekarz natychmiast uzyskuje do nich dostęp.

Sprawdź: E-stetoskop. Lekarze na odległość osłuchują już 281 pacjentów. Pilotaż trwa do listopada

- Po zrealizowaniu tego pilotażu będziemy chcieli zrobić taki produkt do publicznego systemu, żeby większa liczba osób mogła z niego korzystać - zapowiedziała Goławska.

Przypomniała, że ruszył również pilotaż wykorzystania opasek telemedycznych w podstawowej opiece zdrowotnej. "Dzięki temu pilotażowi mamy na celu wdrożenie takich opasek na stałe. One - oprócz monitorowania i tego, że lekarz POZ może na bieżąco podejrzeć parametry życiowe pacjenta - to dodatkowo mają taki alert, że jeśli ktoś się przewróci lub zasłabnie, to najbliższa osoba dostaje alert" - powiedziała wiceminister.

Goławska przypominała też m.in. o takich działaniach jak finansowany ze środków unijnych program Dostępność Plus dla Zdrowia, który pomaga w dostosowaniu szpitali i placówek POZ do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj: Opaski telemedyczne dla ozdrowieńców. POZ nie jest zainteresowana programem, MZ wydłuża termin naboru

MZ wprowadziło ograniczenia w sprzedaży szczepionek na grypę

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum