EDM. Pacjent może sam tworzyć własną e-dokumentację. W "chmurze" można ją zabrać do lekarza

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia07 listopada 2021 13:22

Pacjenta można zaangażować w tworzenie własnych, elektronicznych danych dotyczących zdrowia i choroby. Taka e-dokumentacja, zawarta w "chmurze" już teraz może być udostępniana lekarzowi przez pacjenta. To rozwiązanie darmowe - mówi Kazimierz Cięciak, dyr. ds. konsultingu i zarządzania produktem spółki Comarch Healthcare.

EDM. Pacjent może sam tworzyć własną e-dokumentację. W "chmurze" można ją zabrać do lekarza
E-dokumentacja, zawarta w "chmurze" już teraz może być udostępnia lekarzowi przez pacjenta. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
  • Choć elektroniczna dokumentacja medyczna jest wytwarzana, to nadal nie jest udostępniana między jednostkami ochrony zdrowia
  • Pacjent ma prawo zawnioskować do jednostki medycznej o udostępnienie dokumentacji i tworzyć jej własne skany, zdjęcia, pliki pdf
  • Istnieją darmowe rozwiązania, które w oparciu o aplikację - m.in. na telefon - pozwalają samemu gromadzić zebraną dokumentację medyczną i przechowywać w bezpiecznej chmurze
  • Lekarz, korzystając z dowolnej przeglądarki internetowej, może uzyskać na czas wizyty dostęp do danych w chmurze, z adresu który jest mu wskazany przez pacjenta z wykorzystaniem np. kodu PIN

Pacjent może sam gromadzić swoją dokumentację medyczną i przechowywać w bezpiecznej "chmurze", w formie elektronicznej.

E-dokumentacja gromadzona przez pacjenta

Jak zauważa Kazimierz Cięciak, dyr. ds. konsultingu i zarządzania produktem spółki Comarch Healthcare, choć mówimy, że e-dokumentacja medyczna będzie wytwarzana, bądź już jest wytwarzana, to nadal nie jest udostępniana między placówkami ochrony zdrowia.

- Uznaliśmy, że konieczne jest zaangażowanie pacjenta w tworzenie i udostępnianie dokumentacji lekarzowi. Stworzyliśmy rozwiązanie i udostępniamy je za darmo, jako firma dbająca o społeczną odpowiedzialność biznesu - mówi Kazimierz Cięciak, dyr. ds. konsultingu i zarządzania produktem spółki Comarch Health Care.

Skany, zdjęcia, pliki we własnej "chmurze"

Pacjent może sam gromadzić swoją dokumentację medyczną i przechowywać w bezpiecznej "chmurze". Umożliwia to darmowa aplikacja MojeZdrowie24, dostępna webowo i na telefony komórkowe z systemem Android iOS.

Jak przypomina dyr. Kazimierz Cięciak, pacjent ma prawo zawnioskować do jednostki medycznej i poprosić o udostępnienie dokumentacji. Można też zawnioskować o przesłanie, udostępnienie dokumentacji w formie zeskanowanych dokumentów, bądź elektronicznych, jeżeli w takiej formie są już wytworzone.

- Jeżeli otrzymamy takie dokumenty, to jesteśmy w stanie poprzez przeglądarkę lub urządzenie mobilne zasilić naszą własną platformę dokumentami. Jeśli mamy dokumentację w formie papierowej, możemy zrobić zdjęcie i też je w prosty sposób dołączyć do aplikacji.

Dostęp dla lekarza? Tak, jeśli pacjent poda kod PIN

Lekarz, personel medyczny z poziomu przeglądarki może uzyskać dostęp do całej zgromadzonej przeze pacjenta dokumentacji medycznej. Pacjent przychodzi do lekarza z telefonem komórkowym.

Lekarz, korzystając z dowolnej przeglądarki internetowej, uzyskuje dostęp do danych pacjenta w "chmurze", z adresu który jest mu wskazany. Adres udostępnia pacjent z wykorzystaniem np. kodu PIN. Gdy wizyta się kończy, kończy się również udostępnianie dokumentacji.

Czytaj też:
EDM wciąż przegrywa z długopisem. Co z e-rewolucją w dokumentacji medycznej?

EDM. E-dokumentacja medyczna to wciąż fikcja. Pilnie potrzebna jest edukacja

Wypowiedź została zarejestrowana podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze