E-zwolnienia: ZUS chwali, ale lekarze są ostrożni

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2017 11:22

ZUS i eksperci są zgodni, że obowiązkowe wystawianie e-zwolnień rozwiązałoby problemy z tradycyjnymi dokumentami papierowymi. Zgubienie zwolnienia lub błędne wypełnienie oznaczają kłopoty przede wszystkim dla chorego, choć także sami lekarze tracą więcej czasu na procedury.

E-zwolnienia: ZUS chwali, ale lekarze są ostrożni
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Przepisy wskazują, że pracownik ma 7 dni na dostarczenie do pracodawcy poświadczenia o chorobie. Sprawy się komplikują w przypadku zgubienia dokumentu - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Nawet jeśli zwolnienie lekarskie zgubił pracodawca, to o jego kopię musi postarać się pracownik - lekarz nie ma prawa wydać go nikomu innemu.

Problemu by nie było, gdyby szerzej stosowano e-zwolnienia. Można z nich korzystać już od początku 2016 r., ale obowiązku nie ma. ZUS podkreśla, że ich zaletą jest to, iż od razu trafiają do ubezpieczyciela i są natychmiast widoczne dla pracodawcy. Dane identyfikacyjne pacjenta są automatycznie uzupełniane, a jego adres czy dane lekarz wybiera z listy.

Są też plusy dla lekarza: nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS, przechowywać kopii przez trzy lata ani rozliczać się z papierowych bloczków formularzy ZUS ZLA. Zakład przygotował specjalny interfejs dla aplikacji wykorzystywanych w placówkach medycznych, tak by formularz docierał do ZUS zdalnie. Od 1 grudnia 2017 r. lekarz będzie mógł uwierzytelniać elektroniczne zwolnienia także przy użyciu nowej formy autoryzacji, którą przygotuje i udostępni ZUS.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podchodzi jednak do tych zapewnień z dużą dozą ostrożności. Przyznaje, że trudno mu uwierzyć, iż to coś ułatwi.  Postuluje, by wprowadzenie obowiązku wydawania e-zwolnień skoordynować z wdrożeniem elektronicznego prawa wykonywania zawodu, które powinno pełnić autoryzacyjną funkcję imiennej pieczątki i odręcznego podpisu.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum