E-stetoskop połączono ze sztuczną inteligencją. Pacjenta można zdalnie osłuchiwać w domu

Autor: WOK • Źródło: Ligia Kornowska, WOK, Rynek Zdrowia30 grudnia 2021 18:22

Telemedycyna. StethoMe jest systemem wykrywającym nieprawidłowości w układzie oddechowym, który opiera się na medycznych algorytmach współpracujących z bezprzewodowym e-stetoskopem oraz dedykowaną aplikacją. Jak działa urządzenie pozwalające osłuchiwać pacjenta na odległość?

Telemedycyna. E-stetoskop nagrywa dźwięk o wyższej jakości niż standardowy stetoskop FOT. Materiały prasowe
  • E-stetoskop nagrywa dźwięk o zdecydowanie wyższej jakości niż standardowy stetoskop akustyczny, co pozwala wysłyszeć znacznie więcej niż przy użyciu tradycyjnego urządzenia
  • System StethoMe składa się z elektronicznego stetoskopu i sztucznej inteligencji (AI), odpowiadającej za utrzymanie właściwej jakości danych oraz ich analizowanie pod kątem występowania zaburzeń w układzie oddechowym
  • To rozwiązanie daje możliwość zdalnego monitorowania pacjentów z chorobami przewlekłymi układu oddechowego, zwłaszcza osób chorujących na astmę - mówi Sławomir Kmak, dyrektor ds. rynku ochrony zdrowia w StethoMe w podcaście z cyklu "Zdrowie w rozmowie"*
  • Dodaje: - To nie tylko narzędzie, które zmienia sposób pracy z użyciem stetoskopu, ale wręcz przekazuje możliwość osłuchiwania się wprost przez samego pacjenta

Zdalne osłuchiwanie pacjenta e-stetoskopem w warunkach domowych wymusiło życie

- Skąd pomysł, aby typowo lekarski atrybut, jakim jest stetoskop, naszpikować nowoczesną elektroniką i zupełnie zmienić jego wygląd?

Sławomir Kmak, dyrektor ds. rynku ochrony zdrowia w StethoMe: - Pomysł zrodziło samo życie. Honorata, współzałożycielka i pomysłodawczyni projektu StethoMe, ma dziecko, które bardzo często chorowało na różnego rodzaju infekcje, także na zapalenie płuc. To były poważne sytuacje wymagające nierzadko pilnych konsultacji lekarskich. Jednak specjaliści nie zawsze byli dostępni.

Stąd w głowie Honoraty, która jest naukowcem - biofizykiem zajmującym się, między innymi akustyką - pojawił się zamysł, aby jej wiedzę z zakresu akustyki wykorzystać do stworzenia możliwości zdalnego osłuchiwania dziecka.

Chodziło o to, by wdrożyć rozwiązanie pozwalające podjąć szybką oraz możliwie najlepszą w danej chwili decyzję kliniczną bez konieczności bezpośredniej wizyty w gabinecie lekarskim.

- W jaki sposób lekarze zareagowali na zmianę wyglądu tradycyjnego stetoskopu noszonego przez specjalistów na szyi - co stało się już swoistym symbolem - na małe, owalne narzędzie elektroniczne, które możemy schować w kieszeni?

- Jest to nie tylko narzędzie, które zmienia sposób pracy z użyciem stetoskopu, ale wręcz przekazuje możliwość osłuchiwania się wprost przez samego pacjenta. Na początku dla każdego specjalisty ta nowość na rynku stanowi odkrycie, budzące duże zaciekawienie.

U niektórych specjalistów wciąż obserwujemy swojego rodzaju dystans, który należy pokonać. Dlatego bardzo dużą wagę przykładamy do edukowania środowiska medycznego, pokazywania wartości tkwiących w nowej technologii oraz tego, w jakim kierunku ta technologia zmierza, co ma osiągnąć, jakie plusy daje zarówno klinicyście, jak i samemu pacjentowi. Polski rynek pokazuje, że adopcja tego typu technologii ma głęboki sens i może się sprawdzać w praktyce.

Czytaj także:

Polski e-stetoskop w finale prestiżowego konkursu Design Europe Awards

E-stetoskop. Lekarze na odległość osłuchują już 281 pacjentów. Pilotaż trwa do listopada

- Czym, poza samym e-stetoskopem, jest system StethoMe?

- StethoMe składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest elektroniczny stetoskop. Natomiast drugi element to sztuczna inteligencja - StethoMe AI - która odpowiada za utrzymanie właściwej jakości danych oraz ich analizowanie pod kątem występowania fenomenów oddechowych.

- Jak możemy korzystać z elektronicznego stetoskopu? Jakie rodzaje szmerów oddechowych wykrywa to urządzenie?

- E-stetoskop nagrywa dźwięk o zdecydowanie wyższej jakości niż standardowy stetoskop akustyczny, co pozwala wysłyszeć znacznie więcej niż przy użyciu tradycyjnego urządzenia. Ma to dużą wartość nawet bez stosowania sztucznej inteligencji, która dodaje jednak bardzo ważny składnik analityczny całego systemu.

W nagranej wizycie sztuczna inteligencja po pierwsze poszukuje dźwięków patologicznych, a więc nie tylko szmerów oddechowych, ale też świstów, furczeń czy rzężeń (drobnych lub grubobańkowych), a po drugie opisuje te dźwięki po stwierdzeniu ich obecności. Intensywność takich patologii osłuchowych mierzymy w skali od zera do 100, co pozwala obserwować stan zdrowia pacjenta w bardzo komfortowy sposób.

Posłuchaj całej rozmowy z dyr. Sławomirem Kmakiem, między innymi o elektronicznym stetoskopie:

Sławomir Kmak, dyrektor ds. rynku ochrony zdrowia w StethoMe
Sławomir Kmak, dyrektor ds. rynku ochrony zdrowia w StethoMe

- W jakich chorobach e-stetoskop jest szczególnie przydatny?

- Obszar, w jakim się poruszamy, przede wszystkim obejmuje diagnostykę płuc. Adresujemy więc tylko te konkretne patologie, które dotyczą układu oddechowego.

Sam system StethoMe nie rozpoznaje konkretnych jednostek chorobowych, jednak dzięki detekcji wspomnianych patologicznych czynników osłuchowych bardzo wydatnie wspiera monitorowanie przebiegu, w tym zaostrzeń, różnych chorób w grupie pacjentów z częstymi infekcjami.

System StethoMe daje też możliwość zdalnego monitorowania pacjentów z chorobami przewlekłymi układu oddechowego, zwłaszcza pacjentów chorujących na astmę, ale też mukowiscydozę czy postcovid. Wykorzystywany może być w warunkach domowych - zapewniając połączenie stetoskopu z algorytmami AI, które umożliwiają wykonanie badania osłuchowego, nagrania dźwiękowego i jego analizowanie. Zaostrzenia astmy są klasyfikowane zgodnie z wytycznymi GINA (Global Initiative for Asthma).

Czytaj także:

"Nie mówcie pacjentom o wynikach badań, bo i tak ich nie zrozumieją". Takie podejście to już przeszłość?

Łukasz Jankowski: to pacjenci wymuszają na lekarzach korzystanie z najnowszych technologii

Telemedycyna gromadzi potężne zasoby danych. Idą za pacjentem? Na to jeszcze poczekamy

______

* Wywiad ze Sławomirem Kmakiem, dyrektorem ds. rynku ochrony zdrowia w StethoMe zrealizowano w ramach cyklu podcastów "Zdrowie w rozmowie" przygotowanego przez Koalicję AI w zdrowiu oraz Polską Federację Szpitali. Partnerem głównym podcastu jest PZU Zdrowie, a partnerami medialnymi są: Medonet, RynekZdrowia.pl i Cowzdrowiu.pl.

Podcast „Zdrowie w rozmowie” to 6 odcinków - rozmów z pracownikami medycznymi, start-upami, innowatorami, organizacjami pacjentów, stroną publiczną i dyrektorami placówek medycznych na temat tworzenia i wdrażania innowacji w polskiej ochronie zdrowia ze szczególnym naciskiem na innowacje cyfrowe. 

Poprzednich odcinków można wysłuchać na stronie: https://anchor.fm/zdrowiewrozmowie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum