E-skierowanie na nowe świadczenie. Papierowego skierowania już nie będzie

Autor: oprac. MP • Źródło: MZ/Rynek Zdrowia13 stycznia 2022 12:22

Od stycznia pacjenci nie otrzymają już papierowego skierowania na rehabilitację leczniczą. W grudniu ubiegłego roku katalog elektronicznych skierowań został powiększony właśnie rehabilitację leczniczą. 9 stycznia minął czas przejściowy, gdy skierowania wystawiano w dwóch wersjach.

E-skierowania obejmą rehabilitację leczniczą Fot. Shutterstock
  • Minął rok od funkcjonowania e-skierowań w Polsce. Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie rozszerza wykaz elektronicznych skierowań o kolejne świadczenia
  • Jeszcze w końcówce ubiegłego roku katalog elektronicznych skierowań został powiększony o e-skierowania na rehabilitację leczniczą oraz na świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień
  • 9 stycznia wygasł okres przejściowy dla skierowań papierowych dotyczących rehabilitacji. Od tego tygodnia lekarze wystawiają już tylko e-skierowania

E-skierowania na rehabilitację leczniczą. Minął okres przejściowy

Jeszcze w grudniu 2021 roku do katalogu elektronicznych skierowań trafiły skierowania na rehabilitację leczniczą oraz na świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. 

W obu przypadkach Ministerstwo Zdrowia zaproponowało termin przejściowy, w którym wciąż lekarze mogą wystawiać tradycyjne skierowania papierowe.

W kwestii rehabilitacji leczniczej (u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, o której mowa w art. 59 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) okres ten wygasł 9 stycznia, co oznacza, że na tego typu świadczenia pacjenci otrzymają już jedynie e-skierowania.

W przypadku zaś skierowań na świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień okres przejściowy potrwa jeszcze do 30 czerwca 2022 roku.

Przypomnijmy, że e-skierowania w Polsce wystawiane są od roku. W tym czasie lekarze wystawili blisko 50 mln e-skierowań dla ponad 17 mln pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie rozszerza wykaz elektronicznych skierowań o kolejne świadczenia.

Jak działa e-skierowanie? Jak można otrzymać skierowanie elektroniczne?

E-skierowania na rehabilitację leczniczą, a także każde inne elektroniczne skierowanie można otrzymać na trzy sposoby.

Po wystawieniu przez lekarza e-skierowania pacjent otrzymuje:

  • SMS-a z 4-cyforwym kodem,
  • e-maila z plikiem PDF,
  • powiadomienie w aplikacji mojeIKP.

W przypadku, gdy pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta ani z aplikacji mojeIKP, lekarz wystawia wydruk informacyjny.

Jak zarejestrować się do lekarza z e-skierowaniem?

Po otrzymaniu e-skierowania na wizytę u lekarza lub badanie można zapisać się na dwa sposoby. 

Pierwszym, tradycyjnym, jest osobista wizyta w przychodni. Wówczas rejestrując się należy pokazać 4-cyfrowy kod otrzymany wcześniej SMS-em (wraz z numerem PESEL) lub otrzymany e-maili z e-skierowaniem lub  powiadomienie w aplikacji mojeIKP, czy wystawiony przez lekarza wydruk.

Rejestracji można dokonać również unikając osobistej wizyty w przychodni. Wystarczy zatelefonować do rejestracji i podać 4-cyfrowy kod otrzymanego e-skierowania oraz nr PESEL.

O tym należy pamiętać, dokonując rejestracji e-skierowania:

  • e-skierowanie można zarejestrować tylko w jednej placówce medycznej,
  • po dokonaniu rejestracji w jednej placówce, chcąc zarejestrować je w innej (np. znajdzie się dogodniejszy termin wizyty czy badania), należy je najpierw wycofać w pierwotnym miejscu (można tego dokonać również telefonicznie),
  • w nowym podmiocie e-skierowanie można zarejestrować dopiero wówczas, gdy wróci do statusu "wystawione" (status e-skierowania można śledzić w IKP lub w aplikacji mobilnej mojeIKP).
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum