E-skierowania mają już rok. Otrzymało je ponad 17 mln pacjentów

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia12 stycznia 2022 10:10

Minął dokładnie rok od momentu wystawiania elektronicznych skierowań. Łącznie medycy wystawili blisko 50 mln e-skierowań dla ponad 17 mln pacjentów.

E-skierowania zostały dobrze przyjęte przez pacjentów. Fot. AdobeStock
 • E-skierowania są wystawiane już od roku w Polsce - łącznie wystawiono ich blisko 50 mln
 • Elektroniczne skierowanie wystawiło 104 tys. pracowników medycznych, a skorzystało z nich ponad 17 mln pacjentów
 • Jeśli chodzi o statystyki, najwięcej e-skierowań zostało wystawionych w województwie mazowieckim (8 mln), śląskim (ponad 6 mln) oraz pomorskim (blisko 4 mln)

Pierwszy rok e-skierowań

Jak podaje w komunikacie prasowym Centrum e-Zdrowia minął rok od kiedy obowiązują elektroniczne skierowania. Co ważne, już od końca 2021 r. e-skierowania są wystawiane także na rehabilitację leczniczą.

Niewątpliwą zaletą e-skierowań jest to, że są one ważne do momentu realizacji świadczenia, dzięki czemu pacjent może zapisać się na wizytę lub badanie w dowolnym, dogodnym terminie.

Jak wyjaśnia CeZ, dodatkowo otrzymując e-skierowanie, pacjent nie ma już obowiązku przynosić do placówki oryginału dokumentu, co w przypadku skierowań papierowych musiał zrobić w określonym terminie – 14 dni.

- Pierwszy rok e-skierowania pokazał, że zostało ono dobrze przyjęte przez pacjentów i lekarzy. Do końca 2021 roku wystawiono prawie 50 mln elektronicznych skierowań, bez uwzględnienia e-skierowań wystawionych na szczepienie przeciw COVID-19, dla ponad 17 mln pacjentów. W maju minionego roku oddaliśmy do użytku aplikację mobilną mojeIKP. Daje ona stały i szybki dostęp do e-skierowań w smartfonie, dzięki czemu pacjenci mogą jeszcze wygodniej z nich korzystać – podkreślił Jarosław Kieszek, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Najwięcej e-skierowań zostało wystawionych w:

 • województwie mazowieckim (8 mln),
 • śląskim (ponad 6 mln),
 • pomorskim (blisko 4 mln).

Liczba wystawionych e-skierowań w podziale na województwa.jpg
Liczba wystawionych e-skierowań w podziale na województwa.jpg

Najwięcej placówek je wystawiających znajduje się w województwach:

 • mazowieckim (1,5 tys.),
 • śląskim (1,7 tys.),
 • wielkopolskim (1,2 tys.).

Jak czytamy w komunikacie, elektroniczne skierowanie wystawiło 104 tys. pracowników medycznych, a skorzystało z nich ponad 17 mln pacjentów. Największą grupę osób wystawiających e-skierowania stanowią pracownicy medyczni w wieku 50 – 69 lat. Wystawili oni także procentowo najwięcej elektronicznych skierowań (55 proc.).

Wiek pracowników medycznych wystawiających e-skierowania.jpg
Wiek pracowników medycznych wystawiających e-skierowania.jpg

Ponad połowa e-skierowań (56 proc.) została wystawiona kobietom, a najczęściej otrzymują je pacjenci do 17. roku życia oraz w wieku 60 – 69 lat. 

Więcej świadczeń na e-skierowanie w 2022 roku

Jak informuje CeZ, od 8 stycznia 2021 roku skierowania do specjalistów oraz na leczenie szpitalne są wystawiane w postaci elektronicznej. Taką formę muszą mieć też skierowania na finansowane przez NFZ badania:

 • echokardiograficzne płodu, 
 • endoskopowe przewodu pokarmowego,
 • rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej,
 • badania medycyny nuklearnej.

Jeszcze w grudniu 2021 roku katalog ten został rozszerzony o e-skierowania na rehabilitację leczniczą. Do 9 stycznia 2022 roku trwał okres przejściowy, w którym możliwe było wystawienie skierowania na rehabilitację na papierowym druku.

E-skierowanie można otrzymać w postaci:

 • SMS-a z 4-cyforwym kodem,
 • e-maila z plikiem PDF,
 • wydruku informacyjnego.

Centrum e-Zdrowia przypomina: żeby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i w ustawieniach konta podać swoje dane kontaktowe.

E-skierowania są również dostępne w aplikacji mobilnej mojeIKP, którą można pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play lub App Store.

E-skierowanie w liczbach.jpg
E-skierowanie w liczbach.jpg

Jak zarejestrować e-skierowanie?

Na wizytę u specjalisty lub badanie można zapisać się telefonicznie, podając 4-cyfrowy kod e-skierowania oraz nr PESEL.

W przypadku, gdy pacjent zapisuje się osobiście w przychodni, może pokazać w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu, e-skierowanie w aplikacji mojeIKP lub wydruk informacyjny. Najważniejsze informacje:

 • na podstawie e-skierowania można zapisać się tylko do jednej placówki medycznej.
 • jeśli po zarejestrowaniu e-skierowania, pacjent znajdzie bardziej dogodny termin wizyty w innej placówce, musi wycofać e-skierowanie w pierwotnie wybranym miejscu.
 • można to również zrobić telefonicznie. Dopiero, gdy e-skierowanie wróci do statusu "wystawione", można zarejestrować je w innym podmiocie.

Status e-skierowania (tzn. informacja czy e-skierowanie jest "wystawione", znajduje się "u realizatora", czy jest już "zrealizowane"), jak również 4-cyfrowy kod e-skierowania czy dane podmiotu wystawiającego są dostępne zawsze po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta lub w aplikacji mobilnej mojeIKP.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum