E-recepty coraz popularniejsze

Autor: Dziennik Polski24/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2019 08:48

Z danych gromadzonych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wynika, że e-recepty cieszą się wśród lekarzy coraz większą popularnością. Tylko w lipcu br. wystawili ich ponad 1 mln.

E-recepty coraz popularniejsze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Łącznie od początku roku korzystali z tego rozwiązania już 3,2 mln razy, a elektroniczne dokumenty otrzymało 670 tys. pacjentów. Obecnie są one wystawiane w ok. 2 tys. lecznic, a ich lista systematycznie się wydłuża. W lipcu do systemu elektronicznych recept dołączyło 687 placówek, w tym najwięcej - 92 - w Małopolsce - informuje Dziennik Polski.

W trakcie wizyty lekarz zamiast wypisywać papierową receptę wchodzi w specjalnie przygotowaną internetową platformę i zapisuje tam dokument e-recepty. Chory, który ma założony profil zaufany i Internetowe Konto Pacjenta, otrzymuje za pośrednictwem sms-a albo poczty elektronicznej czterocyfrowy kod potrzebny do wykupienia leków. Jeżeli pacjent nie ma założonego IKP, lekarz drukuje mu hasło albo zapisuje je na kartce.

W aptece chory podaje farmaceucie swoje dane i wygenerowane hasło, a ten uzyskuje dostęp do informacji, jakie leki zalecił pacjentowi lekarz.

Jak zauważają eksperci, wirtualne dokumenty mają pomóc w uszczelnieniu systemu ordynowania leków i zminimalizowaniu ryzyka pomyłek, odpada bowiem problem nieczytelnych zapisów i kłopotów z rozszyfrowaniem nazw konkretnych preparatów.

Więcej: dziennikpolski24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze