E-receptę przetestują pierwsi pacjenci. Będą leki na SMS lub PIN
Do końca lutego, w ramach pilotażu, z e-recepty będą mogli skorzystać pierwsi pacjenci. Chory dostanie w przychodni bądź szpitalu kod kreskowy - SMS-em lub na papierowym wydruku. Aptekarz zeskanuje kod i zobaczy w komputerze wystawioną przez lekarza receptę. Ale będzie też inny sposób na wykup leków: specjalny PIN plus dowód osobisty.

Wylegitymujemy się, podamy PIN i dzięki temu farmaceuta będzie miał wgląd we wszystkie nasze recepty, które nie zostały jeszcze zrealizowane. Żeby to jednak zadziałało, chory będzie musiał założyć Internetowe Konto Pacjenta i zezwolić aptekarzowi na dostęp do recept.
Jak przekonuje w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną odpowiedzialny za informatyzację służby zdrowia wiceminister Janusz Cieszyński, wprowadzenie e-recept skróci czas ich wystawiania. Twierdzi, że każdy lekarz zaoszczędzi codziennie ok. pół godziny, a pacjenci nie będą odsyłani "z kwitkiem" z apteki z powodu błędów lekarzy.
Co więcej, po receptę nie zawsze trzeba będzie udać się do przychodni. Lekarz będzie mógł ją wypisać zdalnie - po konsultacji telemedycznej.
Do końca br. e-receptę będą realizować wszystkie apteki w kraju, a od 2020 r. obowiązkowo wydawać ją będą wszyscy lekarze.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)