E-recepta działa w aptekach, teraz pora na gabinety

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2019 20:12

- System raportowania e-recept przez apteki działa prawidłowo. Wyeliminowana została bariera jaką był brak możliwości realizacji takich recept. Od lutego Ministerstwo Zdrowia ruszy z działaniami aktywnie promującymi wdrażanie e-recept w placówkach ochrony zdrowia - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

E-recepta działa w aptekach, teraz pora na gabinety
Fot. Fotolia

Jak poinformował wiceminister Janusz Cieszyński podczas czwartkowego (17 stycznia) posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia, według najnowszych danych 13 723 aptek raportuje elektronicznie realizację recept. W kraju działa ok. 14,5 tys. aptek. Zestawienie tych dwóch liczb pokazuje, że w systemie pozwalającym na realizację e-recept nie pracuje jeszcze ok. 5 proc. aptek.

Według danych ze środy (16 stycznia) w systemie pracowało 40 669 unikalnych osób (farmaceuci, technicy farmaceutyczni). 


Potrzeba mniej niż sekundy
Apteki raportują realizację recept zarówno tych przedstawianych przez pacjentów formie tradycyjnej - papierowej,  jak i elektronicznej. - W rekordowym momencie mieliśmy 6.500 operacji na minutę, czyli ponad 108 operacji na sekundę - mówił wiceminister, odnosząc te dane do środy. Jak tłumaczył, oznacza to, że system e-recept w aptekach pracuje tak, jak tego oczekiwano.


Apteki wydanie leku odnotowują przesyłając do systemu tzw. dokument realizacji recepty (DRR). Dotąd, od chwili wprowadzenia systemu 1 stycznia br., w rekordowych dniach rejestrowanych jest ok. 2,5 mln takich operacji. Oznaczają one zarazem liczbę wydanych opakowań leków, bo każdy lek zapisywany jest w osobnym elektronicznym dokumencie realizacji recepty.

- Przeciętny czas zapisu do systemu jednego DRR to 0,75 sekundy, co jest właściwie niezauważalne dla ergonomii pracy apteki - zaznaczył wiceminister Cieszyński.
 Maksymalnie 5 proc. DRR ma jakieś uchybienia.

Czas na przychodnie
Dotąd liczba elektronicznych recept jakimi posługują się pacjenci jest nieznaczna. W środę w systemie lekarze wystawili ok. 1800 recept elektronicznych. Około 900 zostało zrealizowanych.

- Jesteśmy na początku drogi. I te dane są zgodne z oczekiwaniami. Tam, gdzie mieliśmy pilotaż e-recept, czyli w Skierniewicach i Siedlcach, system już funkcjonuje na bieżąco i u lekarzy, i w aptekach. Lekarze wypisują recepty w 78 podmiotach i stopniowo podłączają się kolejne placówki - informował wiceminister.

Jak powiedział, ministerstwo zarezerwowało styczeń na stabilizację systemu w aptekach, a od lutego rusza z działaniami już aktywnie promującymi wdrażanie e-recept w placówkach ochrony zdrowia. Według ministra już pokonana została zasadnicza bariera w wystawianiu e-recept, bo był nią właśnie brak możliwości przyjęcia elektronicznej recepty w aptekach.

- Chcemy, żeby do końca stycznia w każdym województwie była co najmniej jedna placówka, która wystawia elektroniczne recepty. Na razie takie placówki są w 12 województwach, oczywiście najwięcej w mazowieckim i łódzkim, bo tam był pilotaż - mówił Janusz Cieszyński.

Minister przedstawił też szczegółowo jak pacjent będzie realizował e-receptę. Otrzyma na życzenie wydruk e-recepty, na którym zapisany jest m.in. kod. Pacjent podaje w aptece kod, numer pesel i na podstawie tych danych farmaceuta uzyskuje dostęp do e-recepty w systemie.

Pacjencie, załóż konto
Jednak dla wykorzystania pełnej funkcjonalności e-recepty kluczowe jest założenie przez pacjenta Internetowego Konta Pacjenta, bo to tam są zapisywane elektroniczne recepty wydane przez lekarza.

- Zachęcam państwa do założenia IKP, co jest całkowicie darmowe. Do tego konieczny jest profil zaufany. Samo konto zakłada się w minutę. Jest ono bardzo wygodne, a bez niego trudno wykorzystać wszystkie funkcjonalności e-recepty - tłumaczył Janusz Cieszyński.

Założenie IKP spowoduje, że kod recepty będzie można otrzymać drogą elektroniczną - na komórkę lub mailem, w zależności od danych jakie pacjent podał.
 Kod na telefonie można też zeskanować skanerem kodu kreskowego, także na tej podstawie farmaceuta zobaczy receptę w systemie. Zaletą e-recepty będzie, to że nie można jej zgubić - zawsze pozostanie dostępna w systemie.

To wszystko będzie możliwe, o ile nadamy dostęp do naszego IKP lekarzowi lub placówce. Wszystkie recepty pojawią się na tym koncie.

Jak tłumaczył wiceminister Cieszyński, IKP jest fundamentalne dla funkcjonowania e-recepty. - To jest dla nas największe wyzwanie, żeby wszyscy Polacy chcieli sobie taki e-konto założyć. Pozwoli pacjentowi na dostęp do e-recept, a następnie do e-skierowań i do dokumentacji medycznej.

Dodał, że możliwy dzięki systemowi wgląd w realizacje recept pacjenta jest istotny w kontekście opieki farmaceutycznej, bo przyniesie w końcu zestaw danych niezbędnych do wdrożenia takiej opieki.

- Farmaceuta będzie mógł uzyskać informację jakie leki pacjent wykupił w ciągu ostatnich tygodni. To cenna informacja, bo pozwala wyeliminować ewentualne interakcje między lekami przyjmowanymi przez pacjenta - podkreślił wiceminister Cieszyński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum