E-podpis przyśpiesza dostarczenie wyników badań

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2009 14:46

Krajowa Izba Rozliczeniowa SA wyposaży sieć laboratoriów diagnostyki medycznej Synevo w zestawy do składania bezpiecznego e-podpisu. Dzięki temu, dokumentacja medyczna w placówkach diagnostycznych będzie mogła być tworzona wyłącznie w formie elektronicznej, a pacjenci otrzymają wyniki badań znacznie szybciej niż do tej pory.

Docelowo w zestawy do składania e-podpisu zostanie wyposażonych 17 placówek sieci laboratoriów diagnostyki medycznej Synevo. Z podpisu elektronicznego będą korzystali wszyscy laboranci podpisujący analizy badań. Dzięki możliwości otrzymywania wyników badań drogą elektroniczną, znacznie skróci się czas potrzebny na przesłanie dokumentu do pacjenta.

– W branży medycznej czynnikiem niejednokrotnie decydującym o zdrowiu pacjenta jest czas. Wprowadzenie elektronicznych dokumentów oznacza, że wyniki badań będzie można otrzymać znacznie szybciej. Ma to znaczenie zwłaszcza w diagnostyce laboratoryjnej, gdy skomplikowane testy trzeba wykonać np. za granicą. – wyjaśnia Wojciech Onufrowicz, dyrektor operacyjny w Synevo. – Brak konieczności przygotowywania setek dokumentów w postaci papierowej przełoży się też bezpośrednio na uzyskanie wymiernych korzyści finansowych. Dzięki certyfikatom kwalifikowanym do podpisywania wyników nie jest wymagany dyżurny analityk w każdym z laboratoriów. W zupełności wystarczy, że nocny dyżur będzie pełniła tylko jedna osoba, która będzie podpisywała wyniki badań, wcześniej zamieszczone w systemie...

Możliwość tworzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej wprowadziło rozporządzenie  ministra zdrowia z grudnia 2006 r. (weszło w życie w czerwcu 2007 r.). Nowe przepisy pozwalają na znaczne ułatwienie pracy lekarzy poprzez skrócenie czasu opracowywania dokumentacji medycznej oraz na obniżenie kosztów administracyjnych związanych z archiwizacją dokumentów papierowych. Warunkiem, który musi zostać spełniony jest stosowanie do podpisywania dokumentacji medycznej tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego, równoważnego pod względem prawnym z podpisem własnoręcznym.

W 2008 r. KIR SA zaopatrzyła warszawski Szpital Wolski w 400 certyfikatów. Z certyfikatów KIR SA korzystają także diagności z sieci laboratoriów ALAB.

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. została powołana w 1991 roku z inicjatywy 16 największych banków, w tym Narodowego Banku Polskiego oraz Związku Banków Polskich. Jako pierwsza firma w Polsce i jedna z pierwszych w Europie zaoferowała usługi podpisu elektronicznego. Już w 1994 r. z tego rozwiązania zaczęły korzystać polskie banki. Od 2003 r. na mocy decyzji ministra gospodarki KIR SA jest kwalifikowanym podmiotem świadczącym usługi certyfikacyjne w zakresie wydawania certyfikatów kwalifikowanych oraz znaczników czasu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum