Dzisiaj system nie przeszkadza, ale i nie ułatwia przekazywania dokumentacji

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2017 13:27

Są przepisy zgodnie z którymi można przekazać dokumentację medyczną na potrzeby kontynuacji leczenia, ale ta kwestia pozostaje niejasna. Trudno wyobrazić sobie opiekę koordynowaną polegającą na pisaniu listów pomiędzy lekarzami, co może jest sentymentalne, ale niepraktyczne - mówi nam Michał Czarnuch, partner w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Dzisiaj system nie przeszkadza, ale i nie ułatwia przekazywania dokumentacji
Michał Czarnuch - partner, Praktyka Life Sciences w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Fot. PTWP

Jak przyznaje Michał Czarnuch, aby możliwe było wprowadzenie opieki koordynowanej konieczne jest doszczegółowienie przepisów w tym zakresie.

- Obecna regulacja dotycząca wymiany dokumentacji medycznej nie przeszkadza, nie mówi "nie możesz", natomiast nie bardzo pomaga - tłumaczy mecenas, zwracając uwagę, że regulacja nie informuje m.in. co można umieścić w przesyłanej dokumentacji medycznej, żeby jej przesyłanie było bezpieczne, a kiedy konieczny jest osobisty kontakt z pacjentem.

Dla opieki koordynowanej dobre spisanie regulacji prawnych jest na równi istotne z dostarczeniem narzędzi służących teleinformatycznemu przekazywaniu informacji - uważa Michał Czarnuch.

Wypowiedź zarejestrowana podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice, 9-11 marca 2017 r.).

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum