Dyrektor CSIOZ: Internetowe Konto Pacjenta ruszy we wrześniu

Autor: Marcin Kędzierski • • 02 czerwca 2015 14:15

We wrześniu uruchomimy Internetowe Konto Pacjenta (IKP), czyli bezpłatną aplikację, dzięki której każdy obywatel otrzyma dostęp do informacji o udzielonych świadczeniach medycznych - zapowiada Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Dyrektor CSIOZ: Internetowe Konto Pacjenta ruszy we wrześniu

Planujemy, że od września zaczną do nas spływać pierwsze informacje od podmiotów leczniczych o wykonanych usługach i w oparciu o nie, w określonym zakresie, udostępnimy pacjentom IKP.

Od tego czasu rozpoczniemy również proces podłączania podmiotów leczniczych do Systemu Informacji Medycznej. Należy pamiętać, że są to wszystkie szpitale, ambulatoria, praktyki lekarskie - w sumie kilkadziesiąt tysięcy podmiotów, od których mamy otrzymywać dane.

Trzeba wyjaśnić również, że system uruchamiany będzie w czterech etapach, tzw. wydaniach funkcjonalnych. Dopiero w ostatnim wydaniu uzyska on pełną swoją funkcjonalność. Generalnie będzie to system, który swoim zasięgiem obejmie wszystkich świadczeniodawców i wszystkich świadczeniobiorców.

Docelowo w IKP znajdzie się również wykaz dokumentów, a w nim m.in: e-recepty, e-skierowania i e-zlecenia, które wystawił pacjentowi lekarz w trakcie leczenia.

Jeśli chodzi o elektroniczne recepty - możliwość ich wystawiania i realizacji - to tę usługę zaoferujemy w październiku tego roku. Osoby, które będą chciały skorzystać z dobrodziejstw sytemu, po wystawianiu e-recepty przez lekarza, będą ją mogły zobaczyć na swoim koncie mailowym lub w IKP. Użytkownicy będą mieli do wyboru dwie opcje.

Pierwsza polega na tym, że po wystawieniu recepty, jeszcze w gabinecie lekarza, użytkownik IKP otrzymuje sms z krótkim kodem, który poda wraz numerem PESEL w aptece. Farmaceuta będzie miał dostęp do recepty i ją zrealizuje.

Drugi wariant sprowadza się do tego, że e-recepta trafi do pacjenta za pośrednictwem poczty elektronicznej. Elektroniczną receptę będzie można wyświetlić na smartfonie i pokazać w aptece. Farmaceuta przy pomocy czytnika odczyta z ekranu kod kreskowy na dokumencie i wyda zapisane leki. W każdym z tych wariantów pacjent będzie wiedział jakie leki zapisał mu lekarz.

Gdy mówimy o Systemie Informacji Medycznej, należy pamiętać, że korzystanie z tych narzędzi nie będzie obligatoryjne. Zawsze będzie można poprosić lekarza, aby wydrukował papierowe potwierdzenie wystawienia recepty elektronicznej. Tym niemniej recepta elektroniczna w systemie i tak zostanie wystawiona. Zasada jest bowiem taka, że wszystkie dokumenty mają mieć postać elektroniczną. Oczywiście od tej reguły przewidziane są również wyjątki w przypadkach wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych.

Zdajemy sobie sprawę, że te wszystkie ważne zmiany trzeba dokładnie wyjaśnić nie tylko pacjentom, ale również pracownikom medycznym, którzy będą musieli przestawić się na nowy tryb pracy i zmienić pewne nawyki.

W wakacje ruszy kampania informacyjna. Jesienią zaplanowaliśmy szeroką akcję informacyjną w radiu, telewizji, gazetach, internecie. Również podczas różnych spotkań, konferencji, imprez plenerowych społeczeństwo będzie informowane o zmianach. Kampania medialna potrwa kilka miesięcy. Myślę że będzie zauważalna i dostarczy niezbędnych informacji.

Namiastkę tych działań informacyjnych mieliśmy w zeszłym roku, kiedy został wyemitowany pakiet spotów radiowych i telewizyjnych na temat Internetowego Konta Pacjenta i recepty elektronicznej. W tym roku, tuż przed uruchomieniem systemu, chcemy to powtórzyć, ale w znacznie szerszym zakresie. Chciałbym jeszcze odnieść się do sprawy przechodzenia na elektroniczne zwolnienia lekarskie.

ZUS i pracodawcy mają je dostawać drogą elektroniczną. Od 2017 r. obowiązywać będą już wyłącznie e-zwolnienia. Za wdrożenie tego systemu odpowiada ZUS, nie Ministerstwo Zdrowia.

Pomimo że to lekarze wystawiają zwolnienia, robią to na podstawie umowy z ZUS. Nasza rola w tym zakresie sprowadza się do tego, żeby informacja o wystawionym zwolnieniu pojawiła się w Internetowym Koncie Pacjenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum