Dr Gałązka-Sobotka: funkcjonalność e-recepty można wykorzystać w większym zakresie

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia14 maja 2021 20:39

System e-recepty w wielu krajach stał się technologią wspierającą proces podejmowania decyzji o terapii oraz modyfikacji leczenia pacjenta.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka: - Można wykorzystać w większym zakresie funkcjonalność systemu e-recepty; FOT. PTWP
  • Rozszerzenie e-recepty o dodatkowe narzędzia ma polegać na dodaniu alertów, które w trakcie wizyty poinformują lekarza o ryzyku nadużywania przez pacjenta określonych leków
  • Projekt przewidujący rozszerzenie funkcjonalności e-recepty został przygotowany przez ekspertów z Uczelni Łazarskiego oraz klinicystów
  • Rozszerzenie e-recepty o dodatkowe narzędzia nie wymaga zbierania nowych kategorii danych

Rozszerzenie e-recepty o dodatkowe narzędzia, np. informujące lekarza o nadużywaniu przez pacjenta pewnych grup leków, może poprawić skuteczność leczenia chorób przewlekłych, w tym astmy - oceniają eksperci.

Jak podkreśla w informacji prasowej przesłanej PAP dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, system e-recepty w wielu krajach stał się technologią wspierającą proces podejmowania decyzji o terapii oraz modyfikacji leczenia pacjenta.

Wzorując się na doświadczeniach Estonii i Finlandii

Jej zdaniem wzorując się na doświadczeniach Estonii i Finlandii, można wykorzystać w większym zakresie funkcjonalność systemu e-recepty. Projekt przewidujący rozszerzenie funkcjonalności został przygotowany przez ekspertów z Uczelni Łazarskiego oraz klinicystów w obszarze astmy, pod kierunkiem dr Małgorzaty Sobotki-Gałązki. Projekt został przedstawiony Ministerstwu Zdrowia i NFZ, a obecnie prowadzone są rozmowy na temat pilotażu tego projektu.

Rozszerzenie e-recepty o dodatkowe narzędzia ma polegać na dodaniu alertów, które w trakcie wizyty poinformują lekarza o ryzyku nadużywania przez pacjenta określonych grup leków. Dzięki temu możliwa będzie lepsza kontrola choroby.

Obecnie w Polsce lekarze nie mają w elektronicznym systemie do wystawiania recept informacji na temat historii preskrypcji. Tymczasem wiedza na temat przepisywanych leków, również przez innych specjalistów, jest dla nich bardzo cenna, ponieważ pacjenci nie informują lekarzy ile otrzymali leków i w jakim czasie.

Informacja zwrotna dostarczona lekarzowi

- Informacja zwrotna dostarczona lekarzowi nt. ilości wykupionych leków dla danego wskazania może znacząco podnieść skuteczność terapii, także poprzez edukację pacjentów, niestosujących się do zaleceń - tłumaczy ekspertka. W jej opinii poprzez takie działania można realizować bardziej skuteczną opiekę medyczną, dostępną bez względu na miejsce zamieszkania i monitorowaną pod względem zgodności ze standardami terapeutycznymi.

-Takie rozwiązania są też zdecydowanie bardziej opłacalne z punktu widzenia ekonomicznego, ponieważ kiedy uwzględnimy korzyści płynące dla pacjentów, to są to inwestycje o wysokiej stopie zwrotu - przekonuje dr Gałązka-Sobotka.

Najpierw astma oskrzelowa

Co ważne, rozszerzenie e-recepty o dodatkowe narzędzia nie wymaga zbierania nowych kategorii danych, lecz jedynie przetworzenie danych już zgromadzonych pod kątem obowiązujących standardów leczenia oraz wymianę informacji pomiędzy Internetowym Kontem Pacjenta (IKP) a systemem do wystawienia recept wykorzystywanym przez lekarza.

Pierwszym obszarem terapeutycznym, w którym mogłyby znaleźć zastosowanie rozszerzenie e-recepty o dodatkowe narzędzia jest astma oskrzelowa. Eksperci tworzący Koalicję na rzecz Leczenia Astmy uważają, że przełożyłoby się to na: poprawę skuteczności leczenia astmy, spadek hospitalizacji, absencji chorobowych, długotrwałej niezdolności do pracy, obniżenie kosztów leczenia oraz opieki nad pacjentem z astmą.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum