Dostęp do wiedzy medycznej coraz trudniejszy? Z pomocą idzie technologia

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia27 kwietnia 2021 12:13

Odpowiedzi na pytania dotyczące ponad 12 tys. zagadnień klinicznych w ramach 25 specjalności znajdą lekarze w systemie wspomagania decyzji klinicznych UpToDate.

Dostęp do wiedzy medycznej coraz trudniejszy? Z pomocą idzie technologia
System UpToDate zawiera informacje o 12 tys. zagadnienieniach klinicznych; FOT. Materiały prasowe
  • Wysoka efektywność kliniczna oznacza stosowanie w praktyce rzetelnej i aktualnej wiedzy medycznej - podkreślają eksperci
  • Jak podaje czasopismo Science, pandemia spowodowała największy w historii medycyny przyrost literatury naukowej
  • Aby rosnącą liczbę opracowań naukowych, wyników badań klinicznych i zaleceń terapeutycznych uwzględnić w codziennej pracy, konieczne jest wdrożenie odpowiednich technologii

- Akredytowane podmioty lecznicze mogą liczyć na wyższy ryczałt finansowania oraz są chętniej wybierane przez pacjentów. W poprawie wskaźników jakościowo-ekonomicznych dobrze sprawdzają się systemy wspomagania decyzji klinicznych. O rosnącym znaczeniu standardów opieki zdrowotnej świadczy liczba akredytacji przeprowadzanych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) - przypomina w informacji prasowej Wolters Kluwer.

Odkąd w 2018 roku NFZ premiuje akredytowane szpitale dodatkiem do ryczałtu w wysokości 1-2 proc., zainteresowanie certyfikatem CMJ znacznie wzrosło. Obecnie posiada go 235 szpitali i 202 placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Dla porównania, w 2010 roku było to 100 szpitali i kilkanaście placówek POZ. Certyfikat CMJ jest też decydującym argumentem przy wyborze szpitala i to aż dla ponad połowy pacjentów - tak wynika z opublikowanego w październiku 2020 roku raportu Najwyższej Izby Kontroli „Akredytacja podmiotów leczniczych”.

Zlikwidować przepaść pomiędzy teorią a praktyką

Dużym wyzwaniem dla placówek medycznych jest równoległa maksymalizacja trzech powiązanych ze sobą wskaźników: efektywności klinicznej, kosztowej oraz satysfakcji pacjentów. Widać to po analizie ocen norm akredytacyjnych CMJ za lata 2010-2018: najniższą punktację szpitale otrzymują za spełnienie standardów w działach „Poprawa jakości” i „Bezpieczeństwo pacjenta”, które obejmują m.in. wytyczne postępowania klinicznego.

Wysoka efektywność kliniczna oznacza stosowanie w praktyce rzetelnej i aktualnej wiedzy w celu optymalizacji procesu diagnozy i leczenia oraz opieki nad pacjentami. Jednak aby rosnącą liczbę opracowań naukowych, wyników badań klinicznych i nowych zaleceń terapeutycznych uwzględnić w codziennej pracy, konieczne jest wdrożenie odpowiednich technologii. Tak, aby z jednej strony uniknąć przeciążenia informacyjnego, a z drugiej sprawić, że lekarz otrzyma przejrzyście opisane i gotowe do zastosowania rekomendacje.

Jak bardzo jest to istotne, przekonaliśmy się podczas pandemii COVID-19: jak podaje czasopismo Science, pandemia spowodowała największy w historii medycyny przyrost literatury naukowej, oraz według magazynu Nature, w 2020 roku opublikowano 100 000 artykułów o pandemii koronawirusa: śledzenie podwajającej się co 20 dni ilości wytycznych i opracowań było praktycznie niemożliwe

Wiarygodne odpowiedzi na najtrudniejsze pytania

- Chcąc udrożnić dostęp do wiedzy medycznej, szpitale sięgają do rozwiązań wspomagania decyzji takich jak UpToDate. Z systemu opracowanego przez Wolters Kluwer korzysta dziś 2 mln użytkowników w 191 krajach. Przede wszystkim lekarzy, którzy w warunkach presji czasu oraz obciążenia obowiązkami muszą stawiać diagnozę i planować ścieżkę leczenia w zgodzie z aktualnymi doniesieniami naukowymi - podaje Wolters Kluwer.

UpToDate pozwala szpitalom i placówkom ambulatoryjnym, niezależnie od wielkości i lokalizacji, wdrożyć do praktyki klinicznej zasady EBM. Beneficjentami evidence-based medicine są:

  • Pacjenci, którzy otrzymują najlepszą opiekę
  • Lekarze mogący zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta i systematycznie wzmacniać kompetencje zawodowe
  • Placówki medyczne, ponieważ efektywność kliniczna wpływa na doświadczenie pacjenta, determinuje dokładność diagnozy i skuteczność leczenia

Z kolei nieadekwatne decyzje prowadzą do dłuższych pobytów w szpitalu, kosztownych pod względem zdrowotnym i ekonomicznym powikłań oraz powtórnych hospitalizacji.

Z pomocą UpToDate profesjonaliści medyczni mogą uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące ponad 12 000 zagadnień klinicznych w ramach 25 specjalności, jak np. choroby zakaźne, onkologia, kardiologia, geriatria, pediatria, hematologia, neurologia, psychiatria, medycyna rodzinna itd. System pokazuje w przejrzysty sposób najistotniejsze badania w danym zakresie tematycznym, ich wyniki oraz zalecenia.

Średni czas wyszukiwania wynosi ok. 1 minuty. Z systemu UpToDate można korzystać na komputerach stacjonarnych lub urządzeniach mobilnych, jak smartfony i tablety.

Doskonalenie standardów, oszczędność czasu

- System wspomagania decyzji UpToDate opiera się na danych z 425 czasopism naukowych, klinicznych baz danych i innych źródeł. Trafiają one do użytkowników systemu niezwłocznie po publikacji. Podczas pandemii COVID-19, zespół UpToDate pracował 24 godziny na dobę, aby dostarczyć użytkownikom zalecenia, które mogły decydować o zdrowiu i życiu pacjentów. Nad wysoką jakością merytoryczną czuwa obecnie 7300 lekarzy, redaktorów i recenzentów z całego świata - informuje Wolters Kluwer.

System jest zalecany szpitalom, grupowym praktykom lekarskim, klinikom i instytucjom akademickim. Stosują go uniwersytety medyczne w procesie kształcenia studentów. Niektóre regionalne i krajowe systemy ochrony zdrowia - przykładowo w Norwegii, Włoszech i Hiszpanii - zdecydowały się nawet zapewnić dostęp do UpToDate wszystkim podlegającym im placówkom służby zdrowia.

Rozwiązanie oferowane przez Wolters Kluwer jest już obecne 37 krajach Europy. Również polskie szpitale i kliniki mogą skorzystać na dostępie do UpToDate, poprawiając jakość usług i efektywność kliniczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum