Dolnośląskie: starsi lekarze niechętni e-zwolnieniom

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2018 11:22

Duże wrocławskie przychodnie nadal praktykują wypisywanie zwolnień lekarskich na papierowych drukach. Elektroniczne L4 to zaledwie ok. 20 proc. wszystkich wystawianych zwolnień w woj. dolnośląskim. Niechętni zmianom są głównie starsi lekarze.

Konsekwencje rezygnacji z "papieru" mogą być uciążliwe dla pacjenta Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Maciej Sokołowski, dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu wątpi, czy po wprowadzeniu obowiązkowych e-zwolnień lekarze zechcą się przystosować. Przyznaje, że w jego placówce jeszcze nie korzystają z formy elektronicznej, która jest dla nich bardziej kłopotliwa i czasochłonna. Ocenia, że ci, którzy są już w zaawansowanym wieku, "zapewne nie będą chcieli przejść na formę elektroniczną zwolnień" i w efekcie takiego obowiązku "odejdą z pracy lub wypowiedzą umowę z ZUS-em i nie będą wystawiać zwolnień" - informuje Gazeta Wrocławska.

Obawy ma także Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, które zwróciło się z apelem do minister rodziny, pracy i polityki społecznej, by zrezygnowano z obowiązku wystawiania zwolnień w formie elektronicznej. Porozumienie przypomina, że większość lekarzy pracujących obecnie w POZ to osoby w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym prowadzące dokumentację medyczną w formie papierowej. Według PPOZ, konsekwencje rezygnacji z "papieru" mogą być uciążliwe dla pacjenta.

Teoretycznie system elektroniczny ma być szybszy. W praktyce może się to skończyć tym, że niektórzy lekarze po prostu nie będą wystawiać druków ZUS ZLA - konstatuje Gazeta Wrocławska.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum