Dolnośląski ZUS: lekarze przekonali się do elektronicznych druków

Autor: ZUS/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2019 14:19

Od 1 grudnia lekarze na Dolnym Śląsku wystawili ponad 200 tys. elektronicznych zwolnień. Tylko1400 zwolnień trafiło do ZUS w tradycyjnej, papierowej formie. Ostatnie papierowe zwolnienie było dostarczone do ZUS 4 stycznia.

Dolnośląski ZUS: lekarze przekonali się do elektronicznych druków
Fot. archiwum

Od początku obowiązywania wyłącznie zwolnień wystawionych w sieci dolnośląscy lekarze wypisali ich 215 080. W tym 102 937 e-ZLA wpłynęło w Oddziale we Wrocławiu, 57 415 w Wałbrzychu i 40 680 w Legnicy. Zaledwie 0,67 proc. tej liczby to zwolnienia wypisane na papierze.

- To pokazuje, że system działa a sami lekarze przekonali się do elektronicznych druków - mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku. - Nasi konsultanci kontaktowali się z każdym lekarzem, który wystawił papierowe zwolnienie po to żeby zdiagnozować przyczynę oraz udzielić pomocy w przejściu na zwolnienia elektroniczne gdyż wystawianie papierowych zwolnień jest niezgodne z obowiązującym przepisami - dodaje.

Wystawione przez lekarza lub asystenta medycznego zwolnienie automatycznie jest przesyłane do ZUS i pracodawcy. Aby jednak trafiło do systemu informatycznego pracodawcy, musi on mieć
założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli go jeszcze nie ma - warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia
lekarskiego i zawozić go do swojej firmy.

Lekarz, który wystawia zwolnienie widzi w systemie czy pracodawca ma czy nie ma założony profilu na PUE ZUS., Jeśli nie ma wtedy zwolnienie drukuje i pacjent musi je zanieść do swojej firmy. Obowiązek posiadania konta na platformie elektronicznej ZUS mają wszystkie firmy, w których zatrudnionych jest więcej niż pięć osób, ale z takiego prawa mogą skorzystać wszyscy - zarówno pracodawcy jak i osoby fizyczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum