Dokumentacja medyczna będzie digitalizowana w Chełmie
Dokumenty medyczne sporządzone na papierze mają być przetwarzane na formę cyfrową, dzięki czemu będą łatwiej dostępne.

- Ośrodek digitalizacji dokumentacji medycznej, istniejącej dotychczas w formie papierowej, ma powstać w Chełmie
- Minister Niedzielski: - Digitalizacja oznacza, że pacjent będzie mieć dostęp do całej swojej dokumentacji medycznej, a nie tylko wytworzonej po wprowadzeniu tego standardu
- Dotąd wprowadzono takie rozwiązania cyfrowe w ochronie zdrowia jak m.in. elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-recepty, e-skierowania
Ośrodek digitalizacji dokumentacji medycznej, istniejącej dotychczas w formie papierowej, ma powstać w Chełmie (woj. lubelskie). W piątek list intencyjny dotyczący jego powołania podpisali minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceprezydent Chełma Janusz Cieszyński.
Łatwiejszy dostęp do dokumentacji medycznej
- W tym ośrodku dokumenty medyczne sporządzone na papierze mają być przetwarzane na formę cyfrową, dzięki czemu będą łatwiej dostępne. Z inicjatywą przetwarzania dokumentacji medycznej wystąpiły do ministerstwa władze Chełma - poinformował minister Niedzielski.
- Ten pomysł, digitalizacja oznacza, że pacjent będzie mieć dostęp do całej swojej dokumentacji medycznej, a nie tylko wytworzonej po wprowadzeniu tego standardu - powiedział minister zdrowia.
Niedzielski przypomniał, że dotąd wprowadzono takie rozwiązania cyfrowe w ochronie zdrowia jak m.in. elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-recepty, e-skierowania, a wkrótce pojawi się elektroniczna dokumentacja medyczna.
Ośrodek digitalizacji w Chełmie - za pieniądze z KPO
Wiceprezydent Chełma Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia odpowiedzialny za informatyzację ochrony zdrowia, podkreślił, że prace nad powołaniem w tym mieście ośrodka digitalizacji dokumentacji medycznej będą prowadzone w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Ośrodek będzie miał duże znaczenie dla miasta.
- To jest ważne dla systemu ochrony zdrowia, ale też ważne dla miasta Chełm, bo to jest szansa na to, aby w osnowie powstającego tutaj miasteczka medycznego, instytutu nauk medycznych, funkcjonowały też nowe, dodatkowe miejsca pracy - powiedział Cieszyński.
Przypomnijmy, że w lipcu 2019 r. opublikowane zostało zarządzenie prezesa Funduszu w sprawie utworzenia Centrum Usług Wspólnych w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, delegatura w Chełmie.
EKUZ z Chełma
Utworzenie CUW w Chełmie było inicjatywą NFZ. - Fundusz chce udoskonalać jakość obsługi swoich klientów, dlatego otwiera pilotażowy CUW, w którym będzie ograniczał biurokrację, na rzecz usług elektronicznych, znacznie wygodniejszych dla pacjentów - informowano wówczas.
Centra Usług Wspólnych miały specjalizować się w oferowaniu konkretnych usług, bez względu na województwo, z którego pochodzi klient NFZ. Dla CUW w Chełmie przewidziano zadanie rozpatrywania wniosków o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), składanych drogą elektroniczną.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)