Do ZUS wpłynęło milionowe e-zwolnienie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2018 21:42

Gratulacje dla prezes oraz pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; dziękuję lekarzom za sprawną elektronizację usług na rzecz pacjenta - napisała na Twitterze w czwartek wieczorem (13 grudnia) szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska z okazji wpłynięcia do ZUS milionowego e-zwolnienia.

Do ZUS wpłynęło milionowe e-zwolnienie
Fot. archiwum

"Właśnie wpłynęło milionowe #eZwolnienie lekarskie! Gratulacje dla Prezes ZUS oraz pracowników zakładu. Dziękuję lekarzom za sprawną elektronizację usług na rzecz pacjenta. Brawo za milionowe ezwolnienie, to trudna operacja bez powikłań" - napisała Elżbieta Rafalska na Twitterze.

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe są wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu. Jak zaznaczał wcześniej rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz, w wypadku, gdy pacjent otrzyma od lekarza zaświadczenie papierowe, które jest niezgodne z obowiązującymi przepisami, nie będzie ponosił żadnych konsekwencji takiej decyzji lekarza.

- Dlatego jeśli tylko na blankiecie papierowym znajdą się wymagane do wypłaty świadczenia dane oraz pieczęć i podpis lekarza, może być on wyjątkowo dokumentem, na podstawie którego ZUS oraz pracodawca wypłacą wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy do pracodawcy bądź ZUS później, niż 7 dni od jego otrzymania - wyjaśniał Andrusiewicz. Jak zaznacza, w takiej sytuacji świadczenie chorobowe będzie wypłacone w pełnej wysokości.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z wejściem przepisów o powszechnym obowiązku korzystania z systemu e-zwolnień Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (tel. 22-560-16-00) czynne jest od godz. 6.00 do 22.00.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum