Depresję wykryją za pomocą analizy postów w portalu społecznościowym

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia22 maja 2021 08:00

Wykrywaniem stanów depresyjnych za pomocą analizy postów na Facebooku zajmą się badacze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Depresję wykryją za pomocą analizy postów w portalu społecznościowym
Naukowcy z WUM będą wykrywać depresję za pomocą analizy postów w portalu społecznościowym; FOT. Shutterstock
  • Naukowcy z WUM tworzą innowacyjny system ciągłego monitorowania ognisk depresji w mediach społecznościowych
  • Ta metoda nie określa, kim są chorzy, ale ocenia "ogniskowo" komentarze na Facebooku pod kątem wykrywania depresji
  • Przekazując taką informację podmiotom leczniczym będzie można stworzyć ofertę terapii oraz przerwać szkodliwe powiązania na forach

- Stały rozwój technologii internetowych, a zwłaszcza sieci społecznościowych, pokazuje sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje i komunikują się ze sobą. Chociaż diagnoza depresji za pomocą danych z portali społecznościowych ma już ugruntowaną pozycję na całym świecie, istnieje kilka wymiarów, które nie zostały jeszcze wykryte - wskazują badacze z Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Analiza komentarzy użytkowników

Zamierzają przeprowadzić analizę depresji na podstawie danych z Facebooka. - Do wykrywania depresji proponujemy (...) wykorzystanie różnych algorytmów uczenia maszynowego, takich jak SVM, drzewa decyzyjne, k-NN oraz zespołowe, co pomoże w zbadaniu unikalnych wzorców ukrytych w komunikacji online i przetwarzaniu ich w celu ujawnienia stanu psychicznego (takiego jak „szczęście”, „smutek”, „złość”, „lęk”, depresja) wśród użytkowników sieci społecznościowych - piszą autorzy rozwiązania.

Planują gromadzenie i „przygotowanie danych z sieci społecznościowej, w szczególności komentarzy użytkowników Facebooka, które zawierają informacje o tym, czy mogą to być treści niosące depresję”.

- Dane zawierające komentarze użytkowników zostaną podzielone na dwa zestawy: komentarze wskazujące na depresję i komentarze indykatywne bez depresji. Aby opisać i zademonstrować posty depresyjne i niedepresyjne, wyodrębnimy różne cechy w świetle pomiarów psycholingwistycznych z postu użytkownika - czytamy w opisie projektu.

Sieci neuronowe zapewnią poufność

- Po analizie wstępnej, zmierzać będziemy do opracowania systemu ciągłego monitorowania ognisk depresji w mediach społecznościowych. Wykorzystane zostaną najnowsze metody sfederalizowanych konwolucyjnych sieci neuronowych, które zapewniają wysoki poziom poufności - dodają autorzy rozwiązania zgłoszonego do udziału w tegorocznej edycji Konkursu Start-Up-Med przez dr hab. inż. Antoniego Grzankę z Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytet Medycznego.

Praca badawcza będzie podstawą do opracowania całkowicie innowacyjnego systemu, który analizuje i wyszukuje tzw. słowa absolutystyczne w Internecie/na forach internetowych.

- To badanie nie określa, kim są chorzy, ale ocenia "ogniskowo" komentarze na Facebooku pod kątem wykrywania depresji. Przekazując informacje podmiotom leczniczym będzie można stworzyć ofertę terapii adresowaną w konkretnych „wyspach aktywności internetowej”. Będzie też można przerwać szkodliwe powiązania na forach - wskazują naukowcy.

Inteligentny system tworzenia raportów dla lekarzy

Projekt internetowej analizy stanów depresyjnych jest jednym z 50 rozwiązań zgłoszonych do udziału w trzeciej edycji Konkursu Start-Up-Med, ale oczywiście nie jedynym wykorzystującym nowe technologie informacyjne.

Kolejnym przykładem w tej grupie konkursowych zgłoszeń jest inteligentny system tworzenia raportów dla lekarzy o nazwie upmed. - To oprogramowanie stworzone w celu usprawnienia codziennej pracy lekarzy. Korzystając z szablonów stworzonych przez specjalistów (460 szablonów, 16 języków) ograniczyliśmy pisanie o 95% i prawie 3-krotnie przyspieszyliśmy tworzenie opisów diagnostycznych, jednocześnie poprawiając jakość samych raportów - opisują twórcy tego rozwiązania.

- Jak to działa? Przede wszystkim zgodnie z naszą polityką BYOT (Bring Your Own Template) lekarz może przesłać nam swoje własne szablony słów, z których zwykle korzysta - przeniesiemy je do naszego systemu, aby po zalogowaniu nasz nowy klient miał dostęp do naszych standardowych szablonów oraz swoich własnych. Po wybraniu szablonu nasz system wymaga jedynie wprowadzenia niewielkiej ilości danych, co można wykonać za pomocą kliknięć lub poleceń głosowych - tłumaczą autorzy systemu upmed.

Dodają: - Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji do wypełnienia określonego szablonu, możesz załączyć do niego strony internetowe lub zdjęcia z książek. Dodatkowo możesz wykorzystać informacje uzyskane od pacjenta w ankiecie przed badaniem. Na koniec otrzymujesz wysokiej jakości szablon z pełnym zestawem informacji - informują twórcy start-upu.

Trwa internetowe głosowanie

Przypomnijmy, że do 31 maja trwa internetowe głosowanie w ramach III Konkursu Start-Up-Med, który jest wydarzeniem towarzyszącym VI Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.).

Głównym celem Konkursu - organizowanego przez Grupę PTWP, wydawcę portalu i magazynu Rynek Zdrowia - jest wybór i wyróżnienie start-upów tworzących najbardziej kreatywne innowacje obejmujące szeroko rozumiane technologie medyczne, zarówno lekowe, jak i nielekowe.

W portalu rynekzdrowia.pl sukcesywnie prezentujemy zgłoszone rozwiązania.

***

Do organizatorów tegorocznej edycji Konkursu Start-Up-Med wpłynęło ok. 50 projektów (termin nadsyłania zgłoszeń upłynął 10 maja 2021 r.). Zgłoszenia zostaną ocenione przez Jury Konkursu. W ten sposób wyłonionych zostanie 10 finalistów - po 5 w każdej z dwóch konkursowych kategorii:

  • Start-up
  • Ośrodek medyczny/naukowy

Finaliści zostaną zaproszeni do zaprezentowania się w trakcie VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Zwycięzcy zostaną wyłonieni:

  • W głosowaniu Jury
  • W drodze plebiscytu internetowego (trwa do 31 maja 2021 r.) - jeden z projektów otrzyma nagrodę czytelników Rynku Zdrowia

Tu znajdziesz opisy zgłoszonych projektów i możesz zagłosować.

Uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom III Konkursu Start-Up-Med odbędzie się 14 czerwca 2021 r. podczas Gali VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Organizatorem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest Grupa PTWP, wydawca m.‌in. magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.  Na agendę VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych składa się ponad 40 sesji, debat, wykładów i prezentacji.

Program Kongresu i rejestracja: hccongress.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum